Bilim sanat merkezlerindeki matematik öğretmenlerinin üstün yetenekli öğrencilerin matematiksel gelişimine dönük yaptıkları uygulamalara ilişkin deneyimleri
Experiences of mathematics teachers in science and art centers regarding the mathematical development of gifted students
  1. Tez No: 755800
  2. Yazar: MUSTAFA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖZMANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada, Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) görev yapan matematik öğretmenlerinin yaptığı matematiksel uygulamaların, üstün yetenekli öğrencilerin gerçekliğine ne ölçüde hizmet ettiğine yönelik genel resmi ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın modeli nitel araştırma yöntemi kapsamında fenomenoloji (olgubilim) deseninde yürütülmüştür. Bu desende amaç, bir fenomene ilişkin günlük yaşam tecrübelerimizin doğasını derinlemesine anlamaya çalışarak özüne ulaşmaktır. Fenomene ilişkin deneyimlere ulaşmak amacıyla gönüllü katılımcılara yarı yapılandırılmış görüşme formunda bulunan sorular çevrimiçi görüşme ortamında yöneltilmiştir. Araştırmanda katılımcıların deneyimlerine yönelik görüşleri fenomenoloji analiz yöntemi ile incelenmiştir. Analize araştırmacı, veri analizine katkı sunan akademisyen ve bilim uzmanı önyargıları ayraç içine aldıktan sonra başlanmıştır. Analizde katılımcıların deneyimlerine ilişkin kendi görüşleri, indirgeme, anlam birimleri ve temalar tablo halinde düzenlenmiştir. Fenomene ilişkin katılımcı deneyiminin özü, dokusal ve yapısal betimlemelerle okuyucuya sunulmuştur. Araştırma sonunda BİLSEM'lerde alt yapı eksikliği tespit edilmiştir. Öğretmenlere sunulan özerk alanın standart temelli yapılandırılmasının, öğrencilerin düşünce sistematiğini temellendirmeye yönelik bakış açısını geliştireceği sonucuna ulaşılmıştır. BİLSEM'de üstün yeteneğin resmini ortaya koyan niteliklerin ve karakteristik özelliklerin kanıta dayalı ilkelerle belirlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to reveal the general picture of the extent to which the mathematical applications of mathematics teachers working in the Science and Art Centers (BILSEM) serve the reality of gifted students. The model of the research was carried out in the phenomenology pattern within the scope of the qualitative research method. The purpose of this design is to reach the essence of a phenomenon by trying to understand deeply the nature of our daily life experiences. To reach the experiences related to the phenomenon, the questions in the semi-structured interview form were asked to the volunteer participants in the online interview environment. In the research, the opinions of the participants about their experiences were examined with the phenomenology analysis method. The analysis started after the researcher, academician, and scientist who contributed to the data analysis, but the prejudices are in brackets. In the analysis, the participants' views on their experiences, reduction, meaning units, and themes were arranged in tables. The essence of the participant's experience of the phenomenon is presented to the reader with textural and structural descriptions. At the end of the research, it was determined that there is a lack of infrastructure in BILSEMs. It has been concluded that the standard-based structuring of the autonomous field presented to the teachers will improve the students' perspective on grounding their thinking system. BILSEM suggested that the qualities and characteristics that reveal the picture of giftedness should be determined with evidence-based principles.