Cognitive modelling and analysis of leader-follower modality using experimental data
Deneysel veriler kullanılarak lider-takipçi modalitesinin bilişsel modellenmesi ve analizi
- Tez No: 755804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTLUK BİLGE ARIKAN, PROF. DR. ERDEM YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Fiziksel etkileşim insanlardaki tahmin davranışını nasıl etkiler? Bu tezde, lider takipçi modelinde ayna oyunu paradigması kullanılarak bir lider ve iki takipçi modeli ile insan ve sanal oyuncuların hareketleri gözlemlenmiştir. Bu tezin temel amacı, haptik bilgiyi kullanarak insanlarda hareket tahmininin gelişimini göstermek ve bu bilgilerle sanal bir oyun arkadaşı tasarlamaktır. Matematiksel ölçümleri kullanarak, takipçiler arasındaki dokunsal etkileşim, önerilen üç kurulum üzerinden izleme performansını artırdı. Ayrıca Chiari Malformasyon hastalığı olan bir denekle tasarlanan kurgu oynandı. Sonuçlar, bu tasarımın beyincik hastalığı olan kişilerde oynanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
How does physical interaction affect predictive behavior in humans? In this thesis, the movements of human and virtual players are observed with a leader and two follower models using the mirror game paradigm in the leader-follower modality. The main purpose of this thesis is to show the improvement of motion estimation in humans by using haptic information and to create a virtual playmate with this information. Using mathematical metrics, tactile interaction between followers has increased tracking performance over three suggested set-ups. In addition, with a subject with Chiari Malformation disease, the designed set-up was played. The results show that this design can be played with in people with cerebellum disease.