Investigating English for specific purposes classrooms through the lens of English as a lingua franca: Perceptions, materials and pragmatic strategies
Özel amaçlı İngilizce sınıflarının ortak bir dil olarak İngilizce merceğinden araştırılması: Algılar, materyaller ve pragmatik stratejiler
  1. Tez No: 755803
  2. Yazar: EROL POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Ortak bir dil olarak İngilizce'nin (ELF) araştırılması, özellikle bu İngilizce çeşidinin çeşitli alanlarda tanımlanması ve kullanılmasıyla ilgili olarak son yıllarda önemli sonuçlar vermiştir. Ayrıca, ELF, özel amaçlı İngilizce (ESP) alanına çok katkıda bulunmuştur ve hatta varlığının temel taşı olmuştur, ancak ESP sınıflarını ELF'nin merceğinden araştıran ciddi bir araştırma eksikliği vardır. Bu eksikliği gidermek için bu kapsamlı çalışmanın amacı, ESP öğrencilerinin ve eğitmenlerinin algılarını, sınıf etkileşimlerinde kullanılan pragmatik stratejilerini ve ELF kavramına ilişkin kullanılan materyalleri keşfetmektir. Araştırma, 4 ESP sınıfının (Konaklama işletmeciliği (Kİ), Yiyecek ve içecek yönetimi (Yİ), Uluslararası ticaret ve lojistik (UTvL) ve Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik (TDvS) seçildiği yakınsak paralel karma bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Veriler, anket, yarı yapılandırılmış görüşmeler, sınıf gözlemleri ve odak grup görüşmelerini içeren çoklu araştırma yöntemleriyle toplanmıştır. Bulgular, ESP bölümlerinden bağımsız olarak tüm ESP öğrencilerinin ELF hakkında oldukça bilinçli olmasına rağmen, sadece UTvL ve TDvS bölümlerindeki ESP eğitmenlerinin benzer ELF farkındalığı gösterdiğini ve ESP uygulamalarına ELF'yi yerleştirmeye çalıştıklarını göstermiştir. Öte yandan, geleneksel anadil normlarını takip ederek, Kİ ve Yİ bölümlerindeki ESP eğitmenleri ELF farkındalığı konusunda eksik oldukları görülmüştür. Ayrıca, bölümlere bakılmaksızın tüm ESP öğrencileri, ELF iletişiminde iyi bilinen birçok pragmatik strateji kullanmışlardır, ancak tüm ESP eğitmenleri, ELF konuşmalarında görülen sınırlı düzeyde pragmatik strateji kullanmışlardır, bu durum eğitmenlerinin ELF kavramına önem gösteren ITaL ve MDaS bölümlerinde bile aynı şekilde gözlemlenmiştir. Son olarak, sınıflarda kullanılan ESP materyalleri çok açık bir şekilde ELF kavramından yoksun olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma, ESP eğitmenleri, program geliştiricileri ve materyal tasarımcıları için bir dizi kritik çıkarım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The investigation of English as a Lingua Franca (ELF) has produced significant results in the last few years especially in regard to the description and use of this variety of English in various domains. Moreover, ELF has contributed much to English for Specific Purposes (ESP) field and even been a cornerstone to its existence, yet, there is serious dearth of research which investigates ESP classrooms through the lens of ELF. To address this gap, the purpose of this comprehensive study was to explore ESP students and instructors' perceptions, pragmatics strategies used in classroom interactions and materials with regard to the ELF concept. The research was designed as a convergent parallel mixed study in which 4 ESP classrooms (Hospitality management (HM), Food and beverage management (FaB), International trade and logistics (ITaL) and Medical documentary and secretaryship (MDaS) were selected. The data were collected through multiple research methods including a questionnaire, semi-structured interviews, classroom observations and focus group interviews. The findings indicated that although all of the ESP students were quite aware of ELF regardless of their ESP departments, only the ESP instructors in the departments of ITaL and MDaS indicated a similar awareness of ELF and also tried to embed ELF in their ESP practices. On the other hand, by following conventional native speaker norms, the ESP instructors in the departments of HM and FaB were unaware of ELF. Furthermore, regardless of departments, all of the ESP students employed many various pragmatic strategies which are well-known in ELF communication, yet, all ESP instructors employed limited amount of pragmatic strategies seen in ELF talk, even in the departments of ITaL and MDaS in which the instructors were rather aware of ELF. Finally, the ESP materials used in the classrooms were undoubtedly lacking in ELF features. The study presents a number of critical implications for ESP instructors, program developers and material designers.