Depo yönetim sisteminde sayım süreçlerinin dijitalleştirilmesi
Digitalizing stock taking processes in warehouse management system
  1. Tez No: 755830
  2. Yazar: MUSTAFA VOLKAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezin amacı, mevcut kâğıt kullanımına dayalı stok sayım sürecini dijitalleştirmek için bir stok sayım yazılımı geliştirmektir. Mevcut süreç temelde manuel bir süreç olarak tanımlanabilir. Sayım süreci boyunca sadece ofis programları kullanılmaktadır. Bu süreç, hantal ve hataya açık olduğu için mevcut ihtiyaçları karşılama yeteneğine sahip değildir. Tez çalışması ile öncelikle mevcut sayım süreci, sürece dahil olan aktörler, aktörlerin görevleri ve yetkileri ile aktörlerin görevlerini yerine getirirken ihtiyaç duyacakları bilgiler tanımlanmıştır. Talep edilen stok sayımı sürecinin kapsamına göre iş akış süreçleri geliştirilmiştir. Stok sayımı yazılımı, hazırlanan iş akışı süreçlerine uygun olarak C# programlama dilinde kodlanmıştır. Kullanıcı arayüzleri ve rapor ekranları Angular'da oluşturulmuştur. Geliştirilen yazılım, kısmi ve tam stok almaya uygun esnek bir yapıya sahiptir. Yazılımın kullanılabilmesi için gerekli verilerin mevcut veritabanında yer alması gerekmektedir. Stok sayımı sürecinin dijitalleştirilmesini sağlayan bu yazılımın geliştirilmesi sırasında Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü adımları takip edilmiştir. Sonuç olarak, yazılımın geliştirilmesi ile stok sayımı sürecinin dijitalleşmesi sağlanmıştır. Yazılım, kağıt tabanlı işlem kullanımından kaynaklanan veri kayıpları, hatalı kayıt ve benzeri sorunların ortadan kaldırılmasını sağlamış; stok sayımı süreci dijital olarak izlenebilir hale getirmiş, daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop a stock-taking software to digitalize current, paper-based stock-taking process. Existing process can be defined as a manual process basically. Only office programs are used during the process. The process is not capable of satisfying existing needs as it is cumbersome and errorprone. With the thesis study, first of all, the current stock-taking process, the actors involved in the process, the duties and authorities of the actors, and the information that the actors will need while performing their duties are defined. Work-flow processes are developed according to the scope of the requested stocktaking process. The stock-taking sofware is coded in C# programming language in accordance with the prepared workflow processes. User interfaces and report pages are built in Angular. The developed software has a flexible structure suitable for partial and full stock-taking. In order for the software to be used, the necessary data must be included in the existing database. During the development of the software, which will digitalize the stocktaking process, System Development Life Cycle steps are followed. As a result, the digitalization of the stock-taking process is achieved with the development of the software. The software ensures that problems such as data losses, erroneous registration, and similar problems caused by the use of paper-based process are eliminated; it enables the stock-taking process to be monitored digitally, performed faster and more reliable.