Demirbaş takip ve depo yönetim sistemi
Asset management and warehouse management system
- Tez No: 166520
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN KAAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bir depoya ait tamamlamaların yapılması, deponun giriş ve çıkışlarının takip edilmesi, ve ürün hareketleriyle ilgili raporların tutulması; günümüzde artan ürün ihtiyacı ve stok miktarları sebebiyle bir depo için oldukça gerekli bir hal almış durumdadır. Depolarda meydana gelen bu ihtiyacı karşılayabilmek için depo yönetim sistemi yazılımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada ortaya çıkardığımız iki sistemden birincisi olan depo yönetim sistemi, kullanıcıya deponun temel giriş ve çıkışlarını düzenleme imkanı tanımaktadır. Bir deponun ürün iadesi ve mal kabul yoluyla gerçekleştireceği depo giriş işlemlerinin ve sevkiyat yoluyla gerçekleştireceği depo çıkış işlemlerinin hayata geçirilmesini ve takip edilmesini kolaylaştırmaktadır. Çalışmada gerçekleştirilen bu depo yönetim sisteminin diğer özellikleri arasında, yeni ürün tanımlarının yapılabilmesi, kullanıcının depo durumu ile hareketleri hakkında çeşitli raporlar alınabilmesine olanak sağlaması ve depodaki ürün durumunun görüntülenmesi de yer almaktadır. Diğer taraftan bir merkezde bulunan demirbaş takibinin gerçekleştirilmesi, demirbaş giriş ve çıkışlarının düzenlenmesi ve bunlara ilişkin raporların gösterilmesi, bünyesinde demirbaş barındıran mekanlar için oldukça önem taşımaktadır. Bunu gerçekleştirmek amacıyla demirbaş takip sistemleri oluşturulmaktadır. Bu çalışmada oluşturduğumuz iki sistemden diğeri ise bir demirbaş takip sistemidir. Demirbaş takip sisteminde demirbaş girişinin yapılabilmesi, sistemde var olan demirbaşların yerlerinin ve bağlı olduğu personellerin değiştirilebilmesi ve demirbaş durumunu gösteren raporlamaların kullanıcı tarafından gerçekleştirilmesi sistemin özellikleri arasında bulunmaktadır. Demirbaş takip sisteminin bir diğer özelliği, bir bölgede demirbaş sayımı yapılabilmesini sağlamaktır. Bu işlem, sayım işlemi için oluşturduğumuz ve vıııdemirbaş takip sisteminin bir parçası olan yazılımın barkod okuyuculu bir el terminaline yüklenmesi sayesinde gerçekleştirilmektedir. Bizim bu çalışmada gerçekleştirdiğimiz en önemli nokta, demirbaş takip sistemi ile depo yönetim sisteminin birleştirilmesi ve bir depo ile onun bölgeleri arasındaki ürün alışverişlerinin gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Merkezi bir depoda depo yönetim sistemine ilişkin yazılım yer alırken, bu depoya bağlı olan bölgelerde demirbaş takip sistemi bulunmaktadır. Sistemler kendi taraflarında asıl işlevlerini gerçekleştirirken, aynı zamanda depodan bölgeye ürün sevkiyatı, bölgeden depoya ürün siparişi ve ürün iadesi işlemlerini düzenlemeye de olanak sağlamaktadırlar. Çalışmalar sırasında en çok üzerinde durulan konular iki sistem arasında güvenli bir yapı oluşturulması ve kullanıcının kullanım kolaylığı için ara yüzün basit ve anlaşılır bir şekilde düzenlenmesiydi. Güvenli bir yapı oluşturabilmek için her iki sistemde çeşitli kısıtlamalar konulmuş ve işlemler esnasında bu kısıtlamaların korunabilmesi için pek çok kontrol yapılması gerekmiştir. Bu karmaşık kontrol ve kısıtlamaların sonucu olarak depo yönetim sistemi ile demirbaş takip sistemi kendi aralarında tutarlılığa sahip olmuş ve bu sayede depo ile bölgeler arasında gerçekleştirilen ürün alışverişleri sırasında bir karışıklık olmasının önüne geçilmiştir. Kullanım açısından ara yüz kolaylığı sağlanması ise, normal şartlar altında kullanıcıya zor ve karmaşık gelebilecek bu iki sistemin olabildiğince basite indirgenmiş halini uygulamaya geçirmeyi amaçlamıştır. Kullanıcı işlemlerini gerçekleştirirken, arka planda yapılan işlemlerden soyutlanmış ve bu sayede ortaya daha rahat kullanılabilir bir düzenleme çıkmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
ASSET MANAGEMENT and WAREHOUSE MANAGEMENT SYSTEM SUMMARY Due to the increase in the stock amounts and product requirement, to make the definitions of a warehouse, to take the entries and outlets under the control and getting the reports of the product movements have became very important for a warehouse. To realize these requirements, warehouse management system softwares are developing nowadays. One of the systems designed in this work is the warehouse management system, which provides the user to control the entries and outlets of the warehouse. A product can be receive or return to the warehouse which is named entry operation, and a product can be shipped to the out of the warehouse which is named outlet operation are all could be under control by this warehouse management system. The other properties of the warehouse management system which is realized in this work are defining a product, showing the status and the movements of the products which take place in warehouse and getting report of the operations. On the other hand, the asset movements in a place, the entries and outlets of the assets from that place and getting the reports of the assets in that place is very important in the places which includes too many assets in it. To realize this requirement, asset management system softwares are designing and developing at these times. The second system designed in this work is the asset management system. Asset management system is software that is designed to help manage a persons or business assets, whether its equipment, software, or other resources. In this asset management system, asset entrance can be realized; the assets which are taking places in this system can be moved from a place to another place and from a personnel to another personnel. The user can also get the various kinds of reports about the assets in the system.Another remarkable property of the asset management system designed in this work is creating an opportunity to user to make a counting operation. This counting operation may be realized by the help of a pocket pc device with a barcode reader and the software which is developed for that device. The most important point of this work is organizing the asset management system and warehouse management system to work together in a large area. In the warehouse, the users are going to use warehouse management system, and asset management system will be used in the regions of this warehouse. The systems are making their main operations independently. In addition to this, both systems are in the communication to trade the products. This product trade can be realized by order to warehouse, ship to the region and return to the warehouse from region operations. The most focused aims during these work is creating a user friendly design in the systems to make the usage easy and organizing a consistent structure between these two systems. To provide a secure and consistent structure between asset management system and warehouse management system, many of constraints and controls are launched during the operations. As a result of these complicated constraints and controls, these systems are working organized and properly. They also provided a chance to avoid the clash in product transfers between the different systems. The asset management system and warehouse management system have a very complicated structure. That is why, building a user friendly interface causes to abstract the user from this structure. The user can make the operations in the systems without facing the operations that take their places in the background. XI