Lise öğrencilerinin toplum 5.0 hakkındaki görüşlerinin analitik düşünme ve akademik azim bağlamında incelenmesi
Examination of high school students' views on society 5.0 in the context of analytical thinking and academic perseverance
- Tez No: 755835
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NACİ ÇOKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tarih boyunca insanlığın farklı aşamalardan geçtiği ve toplumun avcı toplum, tarım toplumu, endüstri toplumu ve bilgi toplumu olarak adlandırıldığı bilinmektedir. Bir sonraki aşama olarak görülen süper akıllı toplum (Toplum 5.0) ise endüstriyel devrimlerin neticesinde teknolojinin insanlık yararına kulanılması olgusuna dayanır. Bu araştırmanın amacı bu olgunun geleceğin yetişkin bireyleri olan lise öğrencilerinin üzerinde nasıl bir algı oluşturduğu, geleceğe nasıl baktıkları ve bunların öğrencilerin analitik düşünme yetileri ve akademik azimleriyle olan ilişkisini belirlemektir. Bu amaçla Meram Fen Lisesinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin Toplum 5.0 hakkındaki görüşleri analitik düşünme ve akademik azim bağlamında incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 166 (% 46.9) kız ve 188 (% 53.1) erkek öğrenci oluşturmaktadır. 9. sınıflardan 95 (% 26.8), 10. sınıflardan 130 (% 36.7), 11. sınıflardan 79 (% 22.3) ve 12. sınıflardan 50 (% 14.1) öğrencinin gönüllü olarak katıldığı araştırmada analitik düşünme ölçeği, akademik azim ölçeği ve lise öğrencilerinin Toplum 5.0 görüşlerini belirleme anketi kullanılmıştır. Verilerin analizi için betimsel istatistiklerden frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Öğrencilerin analitik düşünme becerileri, akademik azim düzeyleri ve Toplum 5.0'a yönelik algılarının cinsiyet ile karşılaştırması için bağımsız örneklem t-testi, öğrenim gördükleri sınıf düzeyi ve akademik başarı ile karşılaştırmalar için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testleri yapılmıştır. Araştırmada öğrencilerin Toplum 5.0'a yönelik görüşleri ile analitik düşünme becerileri ve akademik azim düzeyleri arasındaki ilişkiyi analiz etmek içinse Pearson Momentler Çarpım Katsayısı değerine bakılmıştır. Öğrencilerin Toplum 5.0 hakkındaki nitelemeleri hakkında verdikleri cevapları belirlemek amacıyla içerik analizi yapılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde ve istatistiksel analizlerde SPSS analiz programından yararlanılmıştır. Analiz işlemlerinde anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir. Sonuçlara göre anket yapılan fen lisesi öğrencilerinin analitik düşünme becerileri, akademik azim düzeyi ve Toplum 5.0'a yönelik algılarının ortalamasının her birinin yüksek olduğu görülmüştür. Farklı değişkenler açısından öğrencilerin analitik düşünme becerileri, akademik azim düzeyleri ve Toplum 5.0'a yönelik algılarının analizine göre; analitik düşünme becerilerinin cinsiyete göre farklılaşmadığı, akademik azim düzeylerinin cinsiyete göre farklılaştığı ve kızların akademik azimlerinin erkeklerinkine göre yüksek olduğu ve Toplum 5.0'a yönelik algılarının cinsiyete göre farklılaşmadığı görülmüştür. Öğrencilerin analitik düşünme becerilerinin sınıf düzeylerine göre anlamlı olarak farklılaşmadığı, akademik azim düzeylerinin sınıf düzeylerine göre anlamlı olarak farklılaştığı ve 9. sınıfların akademik azimlerinin 11 ve 12. sınıflardan daha yüksek olduğu ve Toplum 5.0'a yönelik algılarının sınıf düzeylerine göre anlamlı olarak farklılaşmadığı görülmüştür. Öğrencilerin analitik düşünme becerilerinin akademik başarı algısına göre farklılaştığı ve akademik başarı algısı“çok iyi”olan öğrencilerin analitik düşünme becerilerinin“iyi”ve“orta”olan gruptan,“iyi”olan grubun da“orta”olan gruptan yüksek olduğu, akademik azim düzeylerinin akademik başarı algısına göre farklılaştığı ve akademik başarı algısı“çok iyi”ve“iyi”olan grubun akademik azim düzeyinin“orta”olan gruptan yüksek olduğu, Toplum 5.0'a yönelik algılarının da akademik başarı algısına göre farklılaştığı ve akademik başarı algısı“çok iyi”olan grubun Toplum 5.0'a yönelik algılarının“orta”olan gruptan yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin analitik düşünme becerileri ile akademik azim düzeyleri arasında, öğrencilerin analitik düşünme becerileri ile Toplum 5.0'a yönelik algıları arasında, öğrencilerin akademik azim düzeyi ile Toplum 5.0'a yönelik algıları arasında pozitif yönde düşük düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Öğrencilerin Toplum 5.0 nitelemelerinde ise öğrenciler bu kavram hakkında genel olarak olumlu bir tablo çizmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that throughout history, humanity has passed through different stages and the society is called the hunting society, the agricultural society, the industrial society and the information society. The super-intelligent society (Society 5.0), which is seen as the next stage, is based on the fact that technology is used for the benefit of humanity as a result of industrial revolutions. The purpose of this research is to determine how this phenomenon creates a perception on high school students, who are the adult individuals of the future, how they look to the future and their relationship with students' analytical thinking abilities and academic perseverance. For this purpose, the opinions of the students studying at Meram Science High School about Society 5.0 were examined in the context of analytical thinking and academic perseverance. The study group of the research consists of 166 (46.9%) female students and 188 (53.1%) male students. In the research, in which 95 (26.8%) students from 9th grades, 130 (36.7%) from 10th grades, 79 (22.3%) from 11th grades and 50 (14.1%) students from 12th grades participated voluntarily, analytical thinking scale, academic perseverance scale and high school students' A community 5.0 opinion identification questionnaire was used. Frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation from descriptive statistics were used for data analysis. Independent sample t-test was used to compare students' analytical thinking skills, academic perseverance levels, and perceptions of Society 5.0 with gender, and one-way analysis of variance (ANOVA) tests were conducted to compare them with their grade level and academic achievement. In the study, the Pearson Product Moments Correlation Coefficient value was examined in order to analyze the relationship between the students' views on Society 5.0, their analytical thinking skills and their academic perseverance levels. Content analysis was conducted in order to determine the answers given by the students about the descriptions of Society 5.0. SPSS analysis program was used in the analysis of the obtained data and statistical analysis. The level of significance in the analysis procedures was accepted as .05. According to the results, it was seen that the average of the analytical thinking perceptions, academic perseverance level and perceptions of Society 5.0 of the science high school students surveyed were high. According to the analysis of students' analytical thinking skills, academic perseverance levels and perceptions of Society 5.0 in terms of different variables; It was observed that analytical thinking skills did not differ according to gender, academic perseverance levels differed according to gender, and girls' academic perseverance was higher than boys' and their perceptions of Society 5.0 did not differ according to gender. It was observed that the students' analytical thinking skills did not differ significantly according to their grade levels, their academic perseverance levels differed significantly according to their grade levels, and the academic perseverance of the 9th graders was higher than that of the 11th and 12th grades, and their perceptions of Society 5.0 did not differ significantly according to their grade levels. Analytical thinking skills of the students differed according to their perceptions of academic success, and the analytical thinking skills of the students with“very good”perception of academic success were higher than the“good”and“fair”groups, and the“good”group was higher than the“fair”group. According to the perception of academic success, the academic perseverance level of the group with“very good”and“good”perception of academic success is higher than the group with“fair”, their perception of Society 5.0 also differs according to the perception of academic success, and the academic achievement perception of the group with“very good”It was observed that the group's perceptions of Society 5.0 were higher than the“fair”group. It has been observed that there is a low positive correlation between students' analytical thinking skills and academic perseverance levels, between students' analytical thinking skills and their perceptions of Society 5.0, and between students' academic perseverance levels and their perceptions of Society 5.0. In the students' characterization of Society 5.0, the students drew a generally positive picture about this concept.