Suriyeli ergen göçmenlerin kimlik oluşturma sürecine yönelik bir araştırma: Hatay ili örneği
A study on the identity formation process of syrian adolescent migrants: The case of Hatay
- Tez No: 755836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK AGCADAĞ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Orta Doğu'da başlayan Arap Baharı'nın Suriye'ye sıçramasıyla birlikte bir göç hareketi ortaya çıkmıştır. İlk olarak 252 Suriyeli göçmenin ülkemize girişiyle başlayan göç hareketi zamanla kitlesel bir hal almıştır. Suriye iç savaşının başlangıcından bu yana yaklaşık on bir yıl geçmiştir. Türkiye'ye mülteci olarak gelen Suriyeli göçmenler zamanla Geçici Koruma Statüsü altına alınmıştır. Yaklaşık olarak on yıldır ülkemizde yaşayan Suriyeliler ev sahibi toplum ile kültürel etkileşime girmişlerdir. Aynı zamanda yaşadıkları sosyal çevrede sosyal kimlik oluşturmuşlardır. Bu iki faktörün bir araya gelerek Suriyeli gençlerin kimlik algısı üzerindeki değişim yaratmış olabileceği düşünülmüştür. Türkiye'de doğan veya çocukluk dönemindeyken Suriye'den ülkemize göç etmiş olan; kısacası kimlik oluşturma sürecini ülkemizde tamamlamış gençliğin, kimlik geliştirme süreci ve inşa ettikleri kimlik sonuçları araştırmaya konu olmuştur. Söz konusu durumun sonuçları, Suriyeli Geçici Koruma Statüsündeki ergen bireylerle derinlemesine görüşme yöntemiyle ortaya konmaya çalışılmış ve sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Arab Spring, which started in the Middle East, gave rise to a movement of migration upon spreading to Syria. This movement starting with 252 Syrian refugees entering our country in time became a mass migration movement. It has been approximately ten years since the civil war in Syria broke out. Syrian immigrants who came to Turkey as refugees were placed under Temporary Protection Status over time. The Syrians who have been living in our country for about ten years have experienced cultural interaction with the mainstream society. During the same process, they have formed a social identity in their current social environment. It is considered that these two factors together may have created a change in the identity perception of the Syrian youth. This research aims to look into the identity development process and identity formation results of the young Syrians who were born in Turkey or who migrated from Syria to our country during childhood, completing their identity formation process in our country. The data have been obtained through in-depth interviews with adolescent individuals under the Syrian Temporary Protection Status and the results have been interpreted.