Yeni nesil CAD/CAM materyallerin yüzeylerinde farklı yüzey bitirme işlemleri sonrasında gastrik sıvı etkisi ile oluşabilecek bakteriyel adherensin araştırılması
Investigation of bacterial adherence on the surface of new generation CAD/CAM materials that may occur with the effect of gastric juice after different surface finishing processes
- Tez No: 755841
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDANUR TURGUT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmanın amacı; diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan estetik CAD/CAM restoratif materyallerin yüzeyinde oluşabilecek bakteriyel adherense, farklı yüzey bitim işlemlerinin ve gastrik sıvının etkisinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmada, Vita Enamic (EN), Vita Suprinity (SP), Cerasmart (CS), Lava Ultimate (LU) ve IPS e.max ZirCAD (ZC) materyalleri kullanıldı. 5x5x1 mm boyutlarında toplam 160 adet örnek elde edildi (n=8). Örneklere polisaj (P) veya glaze (G) yüzey işlemleri uygulandı. Sonrasında örnekler in-vitro şartlarda 24 saat gastrik sıvıya maruz bırakıldı ve otoklavda steril edildi. Örnekler sentetik tükürükte 1 saat bekletildi. Örneklerin S. mutans suşu ile inkübasyonu ardından yüzeyde oluşan S. mutans kolonileri sayıldı. Üç yönlü Anova ve Bonferroni testi ile istatistiksel analizleri yapıldı (p0.05). Materyal*gastrik sıvı ve yüzey işlemi*gastrik sıvı faktörlerinin ikili etkileşiminin bakteriyel adherens miktarını anlamlı derecede etkilediği bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Investigation of Bacterial Adherence on The Surface of New Generation CAD/CAM Materials That May Occur With The Effect of Gastric Juice After Different Surface Finishing Processes The aim of the study is to evaluate the effect of different surface finishing processes and gastric juice on the bacterial adherence that may occur on the surface of aesthetic CAD/CAM restorative materials which are commonly used in dentistry. In this study, Vita Enamic (EN), Vita Suprinity (SP), Cerasmart (CS), Lava Ultimate (LU) and IPS e.max ZirCAD (ZC) materials were used. Total of 160 samples with the dimensions of 5x5x1 mm were obtained (n=8). Polishing (P) or glaze (G) surface treatments were applied to the samples. Afterwards, the samples were exposed to gastric juice for 24 hours under in-vitro conditions and sterilized in an autoclave. Samples were kept in synthetic saliva for 1 hour. After incubation of samples with S. mutans strain, S. mutans colonies formed on the surfaces were counted. Statistical analyzes were performed using Three-Way Anova and Bonferroni tests (p0.05). It was found that the interaction of material*gastric juice and surface treatment*gastric juice significantly affected the amount of bacterial adherence (p0.05).