حاشية جمال الدين اسحاق بن محمد القرماني على تفسير البيضاوي ( من أول سورة القصص إلى نهاية سورة العنكبوت ) دراسة وتحقيق
Cemâleddin Ishak b. Muhammed el-Karamânî'nin Beydâvî Haşiyesi ( Kasas Suresinden Ankebût Suresine kadar): İnceleme ve tahkîk
- Tez No: 755842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ÇONKOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Anahtar Kelimeler: (Tefsir, Haşiye, Karamânî, Beyzavî, Kasas ve Ankebût)
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu araştırma, Cemâl Halîfe diye şöhret bulan, Osmanlılar döneminde yetişen âlimlerden olan Cemaleddin İshak el-Karamânî'nin (H. 933'te öldü) Beyzavî tefsirindeki Kasas ve Ankebût Sureleri üzerindeki haşiyesini ele almıştır. Kitabı, Beyzavî'nin sözleri üzerine yorumları, bu yorumlardan kapalı kalanların açıklanmasını, içlerinde mücmel olanların detaylandırılmasını ve özellikle mutezile ile ilgili sorunlu konulardaki kafa karışıklığının giderilmesini kapsamaktadır. Yöntemi, üslup sadeliği ve anlatım kolaylığı ile öne çıkan üslubuyla iki tefsir yöntemini rivayet (me'sur) tefsiri ve dirayet (aklî) tefsirini birleştirmeye dayanmıştır. Metni incelerken araştırmacı, metinleri, sözleri ve konuları belgelemeye ve onları bulunabilecek yerlerden ve kaynaklarından çıkarmaya dayalı bir yaklaşım benimsemiştir. Yapmış olduğu yorumlar bazı belirsiz ifadeler ve sorunlu kelimelerle sınırlı kalmıştır. Ulaşılan en önemli sonuçlar şunlardır: Karamânî'nin tanıtılması, onun hakkında yazılan çok az sayıda Arapça kaynak olsa da hayatının çeşitli yönlerine açıklık getirilmesi, müfessirlerin söz ve görüşlerinin gözden geçirilmesi ve tartışılması yoluyla bir tür akli delille haşiyenin ayıklanması. Haşiye, lügavi anlama müracaat etme veya belagatle ilgili faydalı açıklama veya irapla ilgili kelime dağarcığının konumu ve bağlam içindeki delaleti yoluyla dilbilgisi kaidesi türetme gibi sarf, nahiv ve belagat anekdotlarından mahrum değildir. Haşiye, müellifin israiliyatla ilgili birçok rivayeti bu rivayetleri açıklamadan veya yorumda bulunmadan alıntılaması gibi bazı eksikliklerden mahrum değildir. Ayrıca birçok zayıf hadisi, zayıf olduklarını belirtmeden zikretmektedir.
Özet (Çeviri)
This research deals with“The Hashiya to the Tefsir al-Baydawi, the two surahs of Al-Qasas and Al-`Ankabut”by Jamal al-Din Ishaq al-Qarmani (d. 933 AH), known as Jamali Khalifa, one of the scholars of the Ottoman era. His book included comments on Al-Baydawi's sayings, explaining what was concealed from them, detailing what was more beautiful in them, and removing confusion from issues that were problematic, especially those related to retirement. His approach was based on a His approach was based on a matchmaking between the two methods of interpretation with the maxim and the rational interpretation, with his style characterized by the smoothness of style and ease of expression. On some ambiguous phrases and problematic words, and among the most important results he reached: introducing Al-Qarmani and clarifying aspects of his life despite the few Arabic sources that wrote about him, and the Hashiya was distinguished by a kind of mental arguments by reviewing and discussing the sayings and opinions of the commentators, and the Hashiya was not devoid of linguistic jokes, grammatical and rhetorical, such as deducing the grammatical rule by referring to the linguistic meaning, or a statement of rhetorical benefit, or the location of the syntax and its significance within the context, and the footnote is not devoid of some drawbacks such as the author mentioning many narrations about Israeliyet without explaining these narrations or commenting on them. Also he cites many weak hadiths without indicating that they are weak. Keywords (Tefsir, Hashiya, al-Qarmani, Al-Baydawi, Al-Qasas, Al- `Ankabut)