İşlevinden arındırmak: Türkiye'de sergileme mekanlarının çözümlemesi
Clarification of function: Analysis of exhibition places in Turkey
  1. Tez No: 755868
  2. Yazar: ECE ŞIRANUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Türkiye'de, zaman içerisinde işlevini çeşitli toplumsal veya fiziksel nedenlerle kaybetmiş ya da sürdürülebilirliğini koruyamayarak atıl bırakılmış yapıların güncel sergilemelerle yeniden işlevlendirilme meselesini örnekler üzerinden incelemeyi amaçlayan tez üç bölümden oluşmaktadır. Başka bir işleve hizmet etmek üzere kurulmuş bu yapıların, sergileme mekanına dönüştürülürken, anlam bağlamında bu sergilemelere olan katkıları araştırılmış ve konu, günümüzde sanatçı inisiyatifleri ve yeni kamusal sanat gibi güncel sanat pratikleri üzerinden tartışılmıştır. Özellikle Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren başlayan bu süreci, başta İstanbul olmak üzere, günümüz Türkiye'sindeki örneklerle değerlendirmek tezin kapsamını oluşturmaktadır. Tezde bir yandan sanat yoluyla işlevinden arındırma meselesi örnekler üzerinden somutlaştırılırken bir yandan da Osmanlı Dönemi'nden itibaren“sergileme fikrinin”nasıl bir değişim geçirerek günümüze geldiğinden bahsedilmiştir. Tezin her bölümünde üzerinde durulan konu, sergileme mekanlarının dönemin siyasi ve sosyal gelişmelerine göre çözümlenmesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine some exhibition places in Turkey which have converted by the current exhibitions, which consists of three chapters. These places lost their functions or remained idle due to various social or physical reasons over time. Through this work, the issue of those places which had established to serve another function into an exhibition place and the contribution of these conversion to the exhibitions in the context of meaning has been enquired. The subject has been discussed through contemporary art practices such as artist-run initiative and new public art. The scope of the work is, evaluating the process which has started especially after the proclamation of the republic with the examples which firstly located in Istanbul and also in the whole country. During the work, the issue of re - functioning through art is reified through examples and also, how the“idea of exhibition”has evolved into the present day since the Ottoman era was mentioned. In every part of the thesis, analyzing the exhibition places according to the political and social developments of the period that was up to date was accentuated.