In-process monitoring and qualification of SLM produced nickel based superalloys using eddy current inspection method and a novel EC array probe design
SLM metodu ile üretilmiş nikel bazlı süperalaşımların girdap akımı metodu ile proses içi takibi ve kalifiye edilmesi ve yeni bir EC seri prob tasarımı
  1. Tez No: 755869
  2. Yazar: ERDEM BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİRCAN CANADİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Eklemeli imalat teknolojisi, tasarımcılara optimize edilmiş ve karmaşık parçaların üretilebilirliği açısından yüksek esneklik avantajı kazandırmaktadır. Bu avantaj aynı zamanda muayene edilebilirlik zorluğunu da getirmektedir. Bu çalışmada Girdap Akımı Sıra Sensör uygulaması, proses içi gözlem/muayene metodu olarak incelenmiş ve L-PBF katman kabul tekniği olarak kullanılması ve bu uygulamada üretilen havacılık-uzay parçalarının hacimsel bir kalifiye etme aracı olarak kullanılması tartışılmıştır. Toz yatağında lazer birleştirme (ing. Laser Powder Bed Fusion – L-PBF) prosesi ile üretilmiş Inconel 625 test parçaları data toplanması için kullanılmıştır. L-PBF proses içi girdap akımı muayene yönteminin kabiliyet testlerini değerlendirebilmek için test parçalarında su-jeti yönlendirmeli lazer sistemi ile kasti hatalar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing gives high flexibility to part designers on the manufacturability of optimized and complex parts. This advantage brings a part inspectability challenge. In this study, the Eddy Current Array sensor application is investigated as an in-process monitoring/inspection method and discussed as an L-PBF layer acceptance technique for the volumetric qualification of aerospace parts. Laser Powder Bed Fusion (L-PBF) process produced Inconel 625 test samples are used for data collection. Intentionally defects are created by using a waterjet-guided laser system to trial the L-PBF in-process eddy current inspection capability.