Effects of aging-related stereotype consistency on false memory construction and memory performance
Yaşlanmaya ilişkin stereotiplerin uyumluluğunun bellek hatası oluşumu ve bellek performansına etkisi
- Tez No: 755891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMAY İKİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı yaşlılık stereotiplerinin uyumluluğunun bellek hatası oluşumu ve bellek performansı üzerindeki etkilerini incelemektir. Bilginin beklentilerle uyumluluğu dikkat süreçlerini etkileyerek, bilginin belleğe kodlama ve bellekten geri çağırma süreçlerini etkiler. Bu araştırmanın hipotezi, stereotiplerle beklenmedik şekilde uyumsuz bilgilerin, stereotiplerle uyumlu bilgilere göre daha fazla dikkat çekip daha iyi bellek performansı ortaya çıkaracağı yönündedir. Yaşları 18 ile 28 arasında 88 katılımcı, stereotiplerle uyumlu ve stereotiplerle uyumsuz paragraf koşullarından birine tesadüfi olarak atanmıştır. Paragrafta bir ana karakter tasvir edilmiş ve suç içeren bir olay betimlenmiştir. Ana karakter paragrafın stereotiplerle uyumlu olduğu koşulda bir genç yetişkinken, stereotiplerle uyumsuz olduğu koşulda bir yaşlıdır. Paragraftan hemen sonra katılımcılara paragraf ile ilgili yanlış bir bilgi verilmiştir. Ardından dört dakikalık bir boşluk dolduran görev tamamlanmıştır. Sonrasında katılımcılardan serbest hatırlama görevinde paragrafın cümlelerini bire bir yazmaları istenmiştir. Ardından, zorunlu seçmeli tanıma testinde katılımcılar paragrafta verilen cümleyi dört şık arasından seçmiştir. Bulgular, tanıma testinde stereotiplerle uyumlu koşuldaki katılımcıların yanlış bilgiyi daha fazla benimseyip bellek hatası oluşturduğunu ve paragraftaki cümleler için tanıma performansının stereotiplerle uyumsuz koşuldaki katılımcılara göre daha düşük olduğunu göstermiştir. Gruplar arasında hatırlama performansında farklılık gözlemlenmemiştir. Bu sonuçlar, stereotiplerle uyumsuz bilgilerin yeniden yapılandırmaya daha dirençli olduğunu ve daha doğru hatırlandığını göstermektedir. Sonuçlar, bellek ve yaşlanma literatürü ile bağlantılı olarak ve belirsiz iz kuramı çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the effects of consistency of information with aging-related stereotypes on false memory construction and memory performance. Information consistency modulates attentional allocation which then influences encoding and retrieval processes. The unexpectedness of stereotypically-inconsistent information was hypothesized to attract more attention than stereotypically-consistent information and enhance memory. Eighty-eight young adults aged between 18 and 28 were randomly assigned to either the stereotype-consistent or the stereotype-inconsistent passage conditions. The passages described a protagonist and a criminal event. The protagonist was a young adult in the stereotype-consistent condition and an elder in the stereotype-inconsistent condition. Misleading information was provided after the passage. After a four-minute filled interval, participants first completed the recall test in which they had to retrieve the exact sentences from the passage. Afterwards, they completed a forced-choice recognition test in which they chose the presented sentences out of four alternatives. Results revealed that, the participants in the stereotype-consistent condition were more likely to assimilate the misleading information in the recognition test and they had lower overall recognition for the sentences in the passage than the participants in stereotype-inconsistent condition. Recall performance of participants did not differ across the groups. The results partially suggest that stereotypically-inconsistent information is resistant to reconstruction and it is more likely to be remembered accurately. The results are discussed within the framework of fuzzy-trace theory and in relation to the findings in the memory and aging literature.