Efficiency analysis and innovation adoption among the dairy farms of Punjab, Pakistan
Pakistan'in Punjab ilinde faaliyet gösteren süt işletmelerinde etkinlik analizi ve yeniliklerin benimsenmesi
  1. Tez No: 755890
  2. Yazar: UMER BIN KHALID
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. İSMET BOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, Pakistan'ın Pencap ilindeki süt işletmelerinde verimlilik analizi ve yeniliklerin benimsenmesini incelemektir. Araştırmanın ana materyali rastgele örnekleme tekniği ile Cochran formülüne dayalı olarak 300 süt işletmesi ile yapılan anketlerden sağlanan verilerden oluşturulmuştur. Süt işletmelerinin aylık ortalama brüt kar marjı 114220.67 Rs olmuştur. Süt üreticilerinin ortalama teknik etkinlik düzeyi 0.907, ortalama tahsis etkinlik düzeyi 0.66 ve ekonomik etkinlik düzeyi 0.60 olmuştur. Çiftçinin eğitim düzeyi, ana gelir kaynağı olarak süt, sağım makinesi, aşılama, parazit tedavisi, mısır silajı, mineral ve tuz, internet, sosyal medya ve kesif yem kullanma değişkenleri, süt çiftçilerinin teknik etkinliği ile pozitif ve anlamlı bir ilişkiye sahiptir. Tahsis etkinliği durumunda eğitim düzeyi, sağım makinesi, süt soğutma, mısır silajı, sosyal medya ve internet ile kesif yem arasında pozitif ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Ekonomik etkinlik durumunda açıklayıcı değişkenler; süt üreticilerinin eğitim düzeyi, sağım makinesi, süt soğutma, aşılama, mineral ve tuz, mobil internet üzerinden sosyal medya ve kesif yem arasında pozitif ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Etkinlik düzeyleri ve sosyoekonomik özelliklerin, yenilik sürdürülebilirlik indeksi arasındaki ilişkiler incelendiğinde; teknik, tahsis ve ekonomik etkinlikler, hayvan başına süt verimi ve eğitim seviyesinin yenilik sürdürülebilirlik indeksi ile pozitif korelasyon gösterdiği görülmüştür.. Çalışmanın altıncı amacı ikili lojistik model kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çiftlikte yaş, aile büyüklüğü, kredi hizmeti ve işe alınan emek, benimseme düzeyini olumsuz etkilemiştir. Yaş ile benimseme düzeyi arasında anlamlı negatif bir ilişki bulunmuştur. Çiftçilik deneyimi, sağılan hayvan sayısı, sürüdeki inek yüzdesi, veterinerlik hizmetleri, çiftlikteki egzotik ırklar ve sosyal medya kullanımı benimseme düzeyi ile pozitif ve anlamlı bir ilişkiye sahiptir. Hükümet, güncel bir şekilde teknolojileri sübvanse etmeli ve ekonominin bu hareketli sektörünü desteklemek için düzenli yayım ve eğitim programları uygulamalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the efficiency analysis and innovation adoption among the dairy farms in Punjab, Pakistan. The main data source for this investigation was questionnaires conducted with 300 dairy farmers based on Cochran's formula through random sampling technique. The mean monthly gross margin of the dairy farms was 114220.67 Rs. The mean technical efficiency, allocative efficiency, and economic efficiency of dairy farms in the research area was 0.907, 0.66, and 0.60, respectively. Education level, milking herd size of the farmer, dairy as main income source, owning milking machine, vaccination, using maize silage, using minerals and salt, using the internet and social media, and using concentrate feeds had positive and significant association with the technical efficiency of dairy farmers. In case of allocative efficiency, education level, milking machine, milk refrigeration, maize silage, social media and internet, and association membership had positive and significant relationship. In case of economic efficiency, the explanatory variables like; education level of dairy farmers, milking machine, milk refrigeration, vaccination, mineral and salt, social media through mobile interne, maize silage and assocition membership had positive and significant association. The technical, allocative and economic efficiency positively correlated with innovation sustainability index, and total information score, milk yield per animal area under forage crops, milking animals and number of cows at dairy farm also correlated with the index. The innovation and management practices were determined to fulfil the fifth objective of the study. The vaccination is most commonly adopted innovation practice among the low and high level adopters followed by social media through mobile internet. The sixth objective of the study fulfilled by using binary logistic model. Age, family size, credit service and hired labor at farm negatively affected the adoption level. Farming experience, number of milking animals, percentage of cow in the herd, veterinary services, exotic breeds at farm and social media use had positive and significant association with the adoption level.Government should subsidize the diary technology and improve the veterinary services at gross root level through regular interaction and regular training programs to support the vibrant sector of the economy.