The rebound effect of solar panel adoption: Evidence from Dutch households
Güneş paneli kullanımının geri tepme etkisi: Hollandalı hanelerden bulgular
  1. Tez No: 755892
  2. Yazar: AHMET ERGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Haneler, farklı nedenlerle güneş paneli satın alsalar da, her zaman daha düşük bir elektrik faturasını göz önünde bulundururlar. Bununla birlikte, sıfıra yakın marjinal maliyetle güneş enerjisine erişim, hane halkının talep eğrisini değiştiren ve güneş paneli yatırımlarının beklenen sonuçlarının ortaya çıkmasını engelleyen geri tepme etkilerine neden olabilir. Bu çalışmada, hanelerin elektrik tüketimi ve üretimine ilişkin yüksek frekanslı bir veri setini analiz ederek, konutlarda güneş paneli kullanımının geri tepme etkisini ölçümedik ve farklı örneklem ve model spesifikasyonlarına dayanıklı bir sonuç olan yüzde 7,7 civarı bir geri tepme etkisi olduğunu bulduk. Ayrıca hanelerin, tüketimlerini güneş enerjisi üretiminin daha yüksek olduğu zaman periyotlarına kaydırdığını da gözlemledik. Bunlara ek olarak, güneş paneli geri tepme etkisinin, daha yüksek güneş ışınımı ile karakterize edilen mevsimlerde, daha yüksek çevre bilincine sahip hanelerde veya enerji tüketim bilinci düşük hanelerde daha yüksek olduğunu ve zaman, üretim seviyesi ve hane karakteristikleri arasında heterojenlik gösterdiğini de görüyoruz.
Özet (Çeviri)
Households adopt solar panels for different reasons, but always with a reduced electricity bill in mind. However, the access to solar power at near zero marginal costs may well induce rebound effects which shift households' demand curve and distort the net effects of solar PV investments. By analyzing high frequency data on electricity consumption and production of the households, we estimate the rebound effect of residential solar panel adoption. We document a rebound effect of 7.7 percent, a result that is robust to different sample and model specifications. We also find that households shift their consumption to the time periods when solar electricity production is higher. The solar PV rebound effect shows heterogeneity across time, production level and household characteristics, with higher rebound effects during seasons characterized by higher solar irradiance and among energy illiterate households with higher environmental awareness.