Analysis of the backpressure-surface area in smoke tube heat exchangers
Duman borulu ısı değiştiricilerinde karşı basınç-yüzey alanının analizi
  1. Tez No: 755902
  2. Yazar: ALPER ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Isı eşanjörlerinin tasarımı, sistem verimini artırmakta önem arz etmektedir. Bunun ile beraber her geçen gün elektrik gücü gereksinimlerini karşılamak için endüstride gaz motoru kullanımı artmaktadır. Endüstride kullanılan gaz motoru sistemleri, verimliliği artırmak için ısı eşanjörleri ile donatılmıştır. Ancak, literatürde karşı basınç ve ısı transfer katsayısı ile ilgili yeterince çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, karşı basıncın eşanjör hesaplamalarına etkisi gösterilmiş ve eşanjör seçiminde bu ilişkinin neden önemli olduğu açıklanmıştır. Bu amaçla, bir gaz motoru için duman borulu ısı eşanjörü konfigürasyonu tasarlanmış ve termal hesaplamalar yapılmıştır. Eşanjör boyutları belirlenmiş ve analize göre kapasite değerleri gösterilmiştir. Karşı basınçtaki artışın ısı eşanjörünün gerekli yüzey alanını azalttığı ve sistemin toplam ısı transfer katsayısının arttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The design of heat exchangers is crucial to achieving the highest efficiency. Gas engine usage increases in the industry to cover electrical power requirements. The gas engine systems are equipped with heat exchangers to increase efficiency. However, there is a lack of study on backpressure and heat transfer coefficient. In this study, the effect of backpressure on heat exchanger calculations is shown and explained why they are crucial in heat exchanger selection. For this purpose, a shell and smoke-tube heat exchanger configuration for a gas engine is considered and thermal calculations are carried out. The dimensions of the heat exchanger are determined and according to the analysis, capacity values are shown. It is shown the increase in back pressure decreases the required surface area of the heat exchanger and the overall heat transfer coefficient of the system increases.