The price elasticity of electricity demand in the context of transition to green energy: Evidence from the Netherlands
Yeşil enerjiye geçiş kapsamında elektrik talebinin fiyat esnekliği: Hollanda örneği
- Tez No: 755911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezin temel amacı, kendi elektriğini üreten yeni hanehalkı tipini ve elektrik üreti- cilerinin yeni üretim modelini analiz ederek yeşil enerji piyasasında elektrik talebinin fiyat esnekliğini belirlemektir. Ayrıca, gün öncesi gerçek zamanlı fiyatlandırma pro- gramının etkinliğinin altında yatan kanalları araştırmak da bu makalenin bir diğer amacıdır. Bu bağlamda, hem güneş paneli olan hem de güneş paneli olmayan hane- halklarını incelemek için Hollanda saha deneyinden elde edilen verileri kullandık. Ampirik sonuçlara göre, hanehalkları fiyat artışlarına elektrik taleplerini azaltarak tepki vermektedir. Güneş panelli haneler de güneş paneli olmayanlara göre fiyat değişimlerine daha duyarlıdır. Diğer bir sonuç ise, hanehalklarının akıllı sayaçlarını daha sık kontrol ettiklerinde fiyatlara daha duyarlı hale gelmeleridir. Bu çalışmanın son sonucu, çevre ve tasarruf bilincine sahip hanehalklarınınn diğer katılımcılara göre fiyat esnekliğinin daha yüksek olduğudur. Bu çerçevede, artan hanehalkı bil- inci ve elektrik fiyatı ve tüketimi hakkında sağlanan bilgiler, gün öncesi gerçek za- manlı fiyatlandırma programının daha verimli uygulanması için hayati önem taşı- maktadır. Hanehalklarının daha yüksek fiyat esnekliği kullanılarak, elektrik arzı ve talebi arasındaki uyumsuzluk azalır ve elektrik üreticisinin pik elektrik talebini den- gelemek için elektrik üretim kapasitesini artırması gerekmez. Dolayısıyla elektrik maliyeti düşürülerek toplumsal refah artırılabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to find the price elasticity of electricity demand in the green energy market by analyzing the new household type producing their electricity and the new production pattern of electricity producers. Moreover, in- vestigating the channels underlying the efficiency of the day-ahead real-time pricing program is another aim of this paper. In this context, we used the data from the Dutch field experiment to examine residential consumers both with and without solar panels. According to empirical results, households react to the price increases by decreasing their electricity demand. Moreover, households with solar PV are also more price elastic compared to those without solar PV. Another outcome is that households become more price responsive when they check their smart meter more frequently. The last result of this paper is that households having environmen- tal and saving awareness are more price responsive compared to other participants. Within this framework, increased household awareness and supplied information about electricity price and consumption is vital to implement a more efficient day- ahead real-time pricing program for households. In this way, mismatch between electricity supply and demand can be decreased, and electricity producer does not need to increase their electricity generation capability to offset peak electricity de- mand. Thus, social welfare can be increased by reducing the cost of electricity.