The role of local patriotism in local elections
Hemşehriliğin yerel seçimlerde rolü
  1. Tez No: 755912
  2. Yazar: FERİDE SALİHA TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KEMAHLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez, hemşehriliğin siyasi davranış üzerine etkisini incelemektedir. Araştırma sorusu, hemşehriliğin oy tercihine etkisi olup olmadığıdır. Temel argümanım, partizan olmayan bir seçimde, seçmenlerin kendileri ile aynı memlekete sahip adaya oy verme olasılığının daha yüksek olduğudur. Bunun dışında, hemşehri derneklerinin siyasal sosyalleşme sürecinde önemli aktörler olduklarını savunuyorum. Bu derneklerin, yerel düzeyde insanlar için sosyal ağ sağlama (1) ve siyasi elitler ile seçmen arasında aracı olma (2) gibi işlevleri vardır. Hemşehriliğin oy tercihine etkisi var mı, eğer varsa bu hangi koşullarda gerçekleşmektedir sorularına yanıt bulmak için muhtarlık seçimlerini inceliyorum. Türkiye'de yerel siyaset üzerine yapılan çoğu çalışmanın aksine, araştırmamda mahalle seviyesi analizlere odaklanıyorum. İstanbul'un 233 mahalesinden oluşan örneklemimde, Mart 2019 yerel seçimlerine dair veri kullanıyorum. Ampirik analizler, bir mahalledeki grup büyüklüğü ve grup nüfus yoğunluğunun, muhtar ile ortak bir memlekete sahip olma olasılığını etkileyen en büyük iki etken olduğunu gösteriyor. Hemşehri derneklerinin rolüne ilişkin ana hipotezimi destekleyen istatistiki olarak anlamlı bir kanıt bulamadım. Bu tez, hemşehriliği yeni bir değişken olarak ele alarak betimsel temsil literatürüne katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effect of“hemşehrilik”, or local ties on political behavior. The research question is whether hemşehrilik has an effect on vote choice. My main argument is that in a formally nonpartisan election, voters are more likely to vote for a candidate with a shared hometown. Also, hometown associations are important actors in the local political socialization process with different functions. Firstly, they provide networks for people at the local level. Secondly, they work as intermediaries between political elites and voters. I am looking at muhtarlık elections to observe whether hemşehrilik has an effect on vote choice, if any, under what conditions. Unlike most studies on local politics in Turkey, I focus on neighborhood level analysis. I use data on the March 2019 Istanbul local elections and my sample includes 233 neighborhoods of Istanbul. I find that group size and group population density are two prominent factors that have an effect on the likelihood of the most populated group in the neighborhood and the mukhtar having a common hometown. I do not find strong evidence in favor of my main hypothesis which emphasizes the role of hometown associations in the local political socialization process. This thesis contributes to the descriptive representation literature by investigating hemşehrilik as a new variable of interest.