The effects of distraction during memory retrieval on the probability of recall and precision of memoranda
Hatırlamada bölünmüş dikkatin anıların hatırlanabilirlik ve çözünürlükleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 755923
  2. Yazar: NURSİMA ÜNVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN GÜNSELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Uzun süreli bellek (USB), anıların kaydedilmesini, saklanmasını ve geri çağrılmasını sağlar. Her ne kadar dikkatin bölünmesi, anıların uzun süreli belleğe kaydedilmesine zarar verse de, uzun süreli belleğe dayalı hatırlamaya etkisine dair bulgular net sonuçlar ortaya koymamaktadır. Bu çalışma, sürekli raporlama paradigmasını kullanarak temsillerin çözünürlüğünün bölünmüş dikkatin zararlı etkilerine daha duyarlı olma olasılığını incelemiştir. Katılımcılar (N = 20) 180 objeoryantasyon eşleşmesi öğrendiler ve obje oryantasyonlarını tam ya da bölünmüş dikkat koşullarında hatırladılar. Hata oranına uydurulmuş karışım modeli, ulaşılabilirlikte bölünmüş dikkat koşulunda azalma olduğunu, ancak çözünürlüğün aynı kaldığını göstermiştir. Bu bulgular, bölünmüş dikkatin temsillerin ulaşılabilirliğini azalttığını gösterirken çözünürlükleri üzerine bir etkisi olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Long-term memory (LTM) enables the encoding, storage, and retrieval of memories for extended durations. While divided attention has resulted in decrements in encoding to LTM, it has minimal or no effect on retrieval performance. The present study examined the possibility that the precision of representations may be more susceptible to detrimental effects of divided attention during retrieval by using the continuous report paradigm. Participants (N = 20) learned 180 object-orientation associations and retrieved those orientations under full or divided attention conditions. Mixture modeling fit on error distribution has shown that accessibility of representations was lower in the divided attention compared to full attention condition, with no difference in their precision. These results suggest that dividing attention during retrieval reduces the accessibility of memoranda while not affecting the precision of representations.