Pragmatik çıkarımlarda tutarlılığın sahte anılar üzerindeki etkisi
The effect of consistency in pragmatic inferences on false memories
  1. Tez No: 963946
  2. Yazar: ZEYNEP APAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sahte anılar; bireyin belleğindeki bilgilerin değişmesi sonucunda, daha önce yaşamadığı olayları yaşamış gibi ya da yaşadığı olayları daha farklı biçimde hatırlaması şeklinde tanımlanmaktadır. Literatürde sahte anıları inceleyen çok sayıda yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri de pragmatik çıkarımlardır. Pragmatik çıkarımlar, bireyin belirli cümlelere maruz kaldıktan sonra, bu cümlelerin anlamını yorumlayarak ulaştığı dolaylı sonuçlardır. Bu araştırmada pragmatik çıkarımların ve pragmatik çıkarımlarda tutarlılığın sahte anılar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda, 18-30 yaş aralığındaki 60 kişilik bir katılımcı grubuyla, yarısı pilot çalışmada, yarısı ana çalışmada yer almak üzere iki ayrı çalışma yürütülmüştür. Bu çalışmalarda veri toplama araçları olarak demografik bilgi formu, 69 adet pragmatik çıkarım cümlesi (pilot çalışmada 37 cümle, pragmatik çıkarım tutarlılığına göre sınıflandırılmış 32 cümle) ve 36 adet soyut görsel kullanılmıştır. Pragmatik çıkarım cümleleri, Brewer (1977), McDermott ve Chan (2006) ve Carneiro ve arkadaşları (2020) tarafından oluşturulan cümlelerden seçilerek hazırlanmıştır. Soyut görseller ise renkli geometrik desenlerden oluşmaktadır. Uygulama aşamasında katılımcılara ilk olarak belirli cümleler sunulmuş, ardından üç dakikalık bir ara görev olan soyut görseller sırayla gösterilmiş ve son olarak cümlelerin ne kadar yanlış hatırlandığını ölçen bir tanıma testi yapılmıştır. Araştırmanın verileri iki bağımlı örneklem için t testiyle analiz edilmiştir ve bu analizler sonucunda iki temel bulgu elde edilmiştir. Birinci olarak, orijinal cümlelerin pragmatik çıkarımlardan anlamlı derecede daha az yanlış hatırlandığı saptanmıştır. İkinci olarak, pragmatik çıkarım tutarlı ve pragmatik çıkarım tutarsız cümlelerin yanlış hatırlanma düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Pragmatik çıkarımların ve pragmatik çıkarımlarda tutarlılığın sahte anılar üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmaması, geçmiş birçok araştırmanın sonuçlarıyla çelişmektedir. Ancak literatürde yer alan bazı açıklamalara göre, şema uyumlu bilgilerle şema uyumsuz bilgilerin farklı açılardan daha iyi hatırlamayı tetiklediği söylenebilir. Bu sonuçlar, ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
False memories are defined as instances in which an individual's memory is altered, leading them to recall events that never occurred or to remember actual events differently than they happened. The literature offers numerous methods for investigating false memories, one of which is pragmatic inferences. Pragmatic inferences refer to the indirect conclusions individuals draw after being exposed to certain sentences, interpreting their meaning beyond the literal content. This study examines the effect of pragmatic inferences and consistency in pragmatic inferences on false memories. To this end, two separate studies were conducted with a total of 60 participants aged between 18 and 30, half of whom took part in a pilot study and the other half in the main study. The data collection instruments included a demographic information form, 69 pragmatic inference sentences (37 sentences in the pilot study and 32 sentences categorized according to pragmatic inference consistency), and 36 abstract visual stimuli. The pragmatic inference sentences were adapted from materials developed by Brewer (1977), McDermott and Chan (2006), and Carneiro et al. (2020). The abstract visuals consisted of colorful geometric patterns. During the experimental phase, participants were first presented with a set of sentences, followed by a three-minute distraction task involving abstract visuals shown sequentially. Finally, a recognition test was administered to assess the degree of false memory. The data were analyzed using a paired-samples t-test, which yielded two main findings. First, original sentences were found to be significantly less falsely remembered than pragmatic inference sentences. Second, no significant difference was found in false memory rates between consistent and inconsistent pragmatic inference sentences. The lack of a significant effect of pragmatic inferences and their consistency on false memories contradicts several previous studies. However, according to some explanations in the literature, both schema-congruent information and schema-incongruent information may trigger better memory through different mechanisms. These findings are discussed in light of the relevant literature.