Extensions of the standard real business cycle model: The case of Turkey
Standart reel iş çevrimi modeline eklentiler: Türkiye örneği
  1. Tez No: 755935
  2. Yazar: BERNA KÖTEHNE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, Letendre (2004) ve Garcia-Cicco, Pancrazi, and Uribe (2010) makalelerini takip ederek değişken sermaye kullanımı, talep şokları, devlet harcaması şokları ve finansal friksiyonlar ile genişletilmiş reel iş çevrimi modeli incelenmektedir. Türkiye'ye kalibre edilen modelin sonuçlarına göre endojen sermaye kullanımı veride görülene yakın şekilde daha güçlü bir konjonktür karşıtı ticaret dengesi meydana getirmektedir. Verimlilik şokları ve devlet harcamaları şokları, daha yüksek borç esnekliğine sahip bir risk primi ile birlikte analiz edildiğinde verilerde gözlemlenen aşırı tüketim oynaklığını üretebilirken, tercih şokları ve faiz oranı şokları Türkiye'deki iş çevrimlerini açıklamada önemli bir rol oynamamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this paper, I analyze a real business cycle model augmented with variable capital utilization, preference shocks, government spending shocks and financial frictions following Letendre (2004) and Garcia-Cicco, Pancrazi, and Uribe (2010). Calibrating the model to Turkey, the results suggest that endogenous capital utilization generates a stronger countercyclicality of trade balance close to that observed in the data. Productivity and government spending shocks analyzed with a higher debt-elasticity of risk premium are able to produce excess consumption volatility observed in the data while preference shocks and interest rate shocks have a negligible role in explaining business cycles in Turkey.