The effects of language ability on labor market outcomes
Dil becerisinin iş piyasası çıktılarına etkileri
  1. Tez No: 755936
  2. Yazar: AHMET GİRİŞKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN BEKİR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Econometrics, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, dil yeteneğinin nesnel ölçümünü kullanarak gelişmiş Avrupa ülkelerinde dil becerisinin işgücü piyasası çıktıları üzerindeki nedensel etkisini analiz etmektir. Bunu yapmak için, 2012 yılında gerçekleştirilen PIAAC araştırmasının ilk turundan elde edilen gözlemler kullanılmıştır. Araçsal bir değişken oluşturmak için kritik yaş hipotezini kullanan ve çocukluk çağında göçen bireylere odaklanan bu tez, dil becerisinin kazançlar ve mesleki saygınlık üzerinde nedensel bir etkisi olduğunu, ancak işgücüne katılım ve istihdam olasılıkları üzerinde hiçbir etkisi olmadığını göstermektedir. Ayrıca, dil becerisinin çeşitli iş piyasası becerileri üzerinde nedensel bir etkisi olduğu gösterilmektedir. Bu beceriler ise dil becerisinin kazançlar üzerindeki kanalları olmadığı gösterilmiştir. Son olarak, dil becerilerini geliştirmenin, mesleki deneyim açığını azalttığını gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this paper is to analyze the causal impact of language ability on labor market outcomes in developed European countries using objective measure of language ability. To do so, observations from the first round of PIAAC survey conducted in 2012 are used. Using the critical age hypothesis to create an instrumental variable and concentrating on childhood immigrants, this thesis shows that language ability has a causal impact on earnings and occupational prestige, but has no impact on probabilities of labor force participation and employment. Furthermore, the study demonstrates that language ability has a causal effect on several labor market skills. These skills, on the other hand, have not been proved to be mediators between language ability and earnings. Finally, the study demonstrates that improving language skills reduces the experience gap among childhood immigrants.