Differences in scientific epistemic beliefs among regions and school types in Turkey
Türkiye'deki okul türleri ve coğrafi bölgeler arasında bilimsel epistemolojik inanç farklılıkları
- Tez No: 755948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki coğrafi bölgeler ve okul türleri arasındaki bilimsel epistemolojik inançlar hakkındaki farklılıkları açıklamaktı. Türkiye'deki coğrafi bölgeler NUTS-1 bölgeleri olarak ve okul türleri ise normal Liseler ve Mesleki ve Teknik Liseleri olarak tanımlanmıştır. Bu çalışma Türkiye'deki eğitim alanındaki eşitsizliklerin kişilerin refah seviyesini etkileyebileceği ve ülkenin ekonomik gelişimini aksatabileceği için gerekli görülmüştür. Günümüz bilgi toplumlarında özellikle fen eğitimi böyle çalışmalarda ilgi odağı olmaktadır çünkü bilim ve teknoloji alanında bilgi üretmek en çok ödüllendiriliyor. Hem de Türkiye'deki fen eğitimi daha çok geliştirilmesi gereken bir durumdadır. Bu çalışmanın verisi PISA'nın 2015'teki sınavından (bu sınavda bilimsel epistemolojik inançlar hakkında 6 tane 4-puanlı Likert ölçeği tarzı soru vardır) çekilmiştir ve SPSS'te iki yönlü ANOVA ile veriler analiz edilmiştir. Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki (TRA) Mesleki ve Teknik Lise öğrencileri için endişe verici sonuçlar bulunmuştur. Okullar arası farklılıklar da daha çok ilgi gösterilmesi gerektiği bulunmuştur. Ama çalışmanın pratik önemi küçüktür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to reveal differences in students' scientific epistemic beliefs between geographic regions and school type in Turkey. The geographic regions were selected as 12 NUTS-1 regions and school types were general secondary schools and vocational and technical secondary schools. The reason why this study was deemed necessary was that educational inequalities in Turkey seem to be decreasing the well-being of the citizens and the full economic potential of the country. Attention is especially drawn to science education because we live in the information age where ability in producing knowledge in science and technology is highly rewarded. Moreover, science education in Turkey has rooms for development. The data was pooled from the 2015 PISA cycle (which included 6 4-point Likert scale items on scientific epistemic beliefs), and a two-way ANOVA was carried out via SPSS to examine mean differences with respect to regions and schools, and also their interactions. Concerning significant results were revealed for the Northeast Anatolia Region's vocational and technical secondary students. Significant between school differences also seem to require more attention. However, practical significance of the study was small.