Kule vinçlerde ortaya çıkan problemler ve çözümleri
Problems and solutions in tower cranes
  1. Tez No: 755960
  2. Yazar: ALTUĞ KATLAV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ETHEM TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnşaat sektörü gelişmekte ve hızlıca büyümekte olan bir sektördür. Bu sektörde rekabet gittikçe artmaktadır. Artan bu rekabet koşulları ve proje süreleri, işin daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu yüzden inşaat alanında kule vinçlere olan ihtiyaç gittikçe artmaktadır. Kule vinçlerin artması da iş sağlığı ve güvenliği risklerine daha fazla maruz kalınmasını sağlamıştır. Bu amaçla çalışmada kule vinçlerin inşaat sektöründe kullanım alanları açıklanmıştır. Kule vinçlerin kurulumunda ve sökülme aşamalarındaki tehlikeler tespit edilmeye çalışılmıştır. 12 kişilik bir mülakat çalışması yapılmıştır ve etiket analizi yöntemi ile detaylandırılmıştır. Analiz sonucunda kule vinç operatörlerinin bilgi seviyeleri ölçülmüş ve kule vinçlerde yaşanan sorunların görülme sıklığı fazla olanlar tespit edilmiştir. Bu analizden alınan bilgiler ışığında da sonuç ve öneriler kısımları desteklenmiştir. Sonuç olarak kule vinçler ile yapılan çalışmalarda karşılaşılabilecek tehlikeleri belirlemek ve bu tehlikeleri en aza indirmek için uygulanabilecek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The construction sector has been developing and growing rapidly. Competition in this sector has also been increasing. The competition rise in the sector and the recent project durations have made it necessary to perform the work faster and more safely. Therefore, the need for tower cranes in the construction field has fallen into place. With that, the increase in the utilization for tower cranes has also resulted in greater exposure to occupational health and safety risks. For this purpose, the usage areas of tower cranes in the construction sector are explained in this study. In the installation of tower cranes, it was tried to determine the danger during the dismantling stages. An interview study of 12 people was conducted and the detailes and results are demonstrated in the analysis method section. As a result of the study, the degree of the knowledge belongs to the tower crane operators was evaluated and the ones who encountered with the problems most in tower cranes were determined. The conclusion and recommendations sections were composed according to the results gathered from this analysis. Hence, the suggestions about how to detect the hazards that may be encountered during the use of tower cranes and to minimize these hazards at the construction site are presented in the last part of the study.