Akut pankreatit sonrası diyabetes mellitus gelişim riski ve prognostik faktörlerle ilişkisi
The risk of development of diabetes mellitus after acute pancreatitis and its relationship with prognostic factors
- Tez No: 755971
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH BAŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızda Ankara Şehir Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji kliniğinde hospitalize edilerek takip edilen 513 akut pankreatit tanılı hasta içerisinde tip 2 diyabet tanılı olanların oranının tespiti ve başvuru anında diyabet tanısı olmayan hastaların takiplerinde prediyabet veya diyabet gelişme durumlarının tespiti planlanmaktadır. Ayrıca akut pankreatit ile başvuran hastalarda yaş, cinsiyet, süre, etiyoloji (biliyer/non-biliyer), tutulum şekli (ödematöz/nekrotizan), BİSAP skoru, NEU/LYM ve CRP/Alb değerlerinin taburculuk sonrası takiplerinde prediyabet veya diyabet gelişmesi ile ilişkisine bakılarak; akut pankreatit sonrası diyabet gelişimde risk faktörü ve prediktif değer olup olmadığının tespiti hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak dizayn edilmiş, çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji kliniklerinde Şubat 2019 – Şubat 2021 tarihleri arasında hospitalize edilerek takip edilen 513 akut pankreatit tanılı hasta dahil edilmiştir. 18 yaş altı hastalar, tip 1 diyabetes mellitus tanılı hastalar ve aktif gastrointestinal malignitesi olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastaların yatış anında rutin görülen lenfosit, nötrofil, glukoz, CRP (c-reaktif protein) ve albümin değerleri kaydedilmiştir. Ayrıca yaşları, BUN değerleri, Glaskow Koma Skalası puanları, plevral efüzyon ve SIRS varlığı bilgileri kullanılarak BİSAP skorları hesaplanmıştır. Ağustos 2022 tarihine kadar görülmüş olan ardışık açlık kan glukoz değerleri prediyabet ve diyabet gelişimi açısından dökümente edilmiş; bu durumun diğer incelenen parametreler ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Hastaların ölçülmüş olan parametreleri hastane bilgi sistemi ve Sağlık Bakanlığı e-nabız sistemi kullanılarak retrospektif olarak kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 17.0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In the study, it is planned to determine the rate of those with type 2 diabetes among 513 patients with acute pancreatitis who were hospitalized and followed up in Ankara City Hospital Internal Medicine and Gastroenterology Clinic, and to determine the development of prediabetes or diabetes during the follow-up of patients who were not diagnosed with diabetes at the time of admission. In addition, while examining the relationship between age, gender, duration, etiology (biliary/non-biliary), involvement (edematous/necrotizing), BISAP score, NEU/LYM and CRP/Alb values in patients presenting with acute pancreatitis, and the development of prediabetes or diabetes in the post-discharge follow-up, it is aimed to determine whether there is a risk factor and predictive value in the development of diabetes after acute pancreatitis. Material and Methods: The study was designed retrospectively, and includes 513 patients with acute pancreatitis who were hospitalized and followed up in Ankara City Hospital Internal Medicine and Gastroenterology clinics between February 2019 and February 2021. Patients under 18 years of age, patients with type 1 diabetes mellitus and patients with active gastrointestinal malignancy were excluded from the study. The routine lymphocyte, neutrophil, glucose, CRP (c-reactive protein) and albumin values of the patients were recorded at the time of admission to hospital. In addition, BİSAP scores were calculated using their age, BUN values, Glasgow Coma Scale scores, pleural effusion and presence of SIRS. The consecutive fasting blood glucose values observed until August 2022 were documented in terms of the development of prediabetes and diabetes, and the relationship of this situation with other examined parameters was evaluated. The measured parameters of the patients were recorded retrospectively using the hospital information system and the e-Nabiz system of the Ministry of Health. Statistical analyzes were performed with the help of SPSS version 17.0 program.