Ortodontik tedavide debonding işlemi sırasında minede oluşan yüzey pürüzlülüğünün değerlendirilmesi
Evaluation of the surface roughness occuring on the enamel during the debonding process in orthodontic treatment
- Tez No: 755973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN EBRU ŞENIŞIK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı 6, 8 ve 10 bıçak sayısına sahip tungsten karbit frezlerin mikromotor ile düşük hızda (20,000 rpm) kullanılmasıyla yapılan debonding sonrası adeziv rezin temizleme işleminin mine üzerine pürüzlülük etkisini ve frez etkinliğini süre baz alınarak in vivo şartlarda karşılaştırmaktır. Çalışmamıza yaş ortalaması 16,4±3,46 olan 14'ü erkek ve 26'sı kız toplam 40 birey dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin debonding sonrası artık adeziv rezin miktarını tanımlayan ARI skorlaması tüm lateral dişler için çıplak gözle yapılmış, ardından ağız içi tarayıcı cihaz ile lateral dişlerin ağız içi görüntüleri elde edilmiş, etkisi araştırılan 6, 8 ve 10 bıçak sayılı tungsten karbit frezler ile artık adeziv rezinin kaldırılması öncesi ve sonrası ağız içi tarayıcı kullanılarak elde edilen dijital model üzerinde Rz pürüzlülük parametresi hesap edilmiştir. Elde edilen veriler Man Whıtney-U test, Wilcoxon testi, Kruskal Wallis-H ile karşılaştırılmıştır. Artık adeziv rezinin lateral dişlerden kaldırılması sonrası mine yüzey pürüzlülüğünün arttığı, fakat 6, 8 ve 10 bıçak sayılı frezlerin sebep oldukları pürüzlülükler arasında istatistik olarak anlamlı farkın olmadığı bulunmuştur. Lateral dişlerde debonding sonrası ölçülen ARI skoru arttıkça mine yüzeyinin temizlenmesi için gereken süre artmıştır. Altı bıçak sayılı frez için ARI 1, ARI 2 ve 3'ten daha hızlı temizlenmiştir. Sekiz ve on bıçak sayılı frezler için ARI 1, ARI 3'ten daha hızlı temizlenmiştir. Aynı ARI skoruna sahip dişler için frezlerin mine yüzeyini temizleme süreleri arasında anlamlı düzeyde bir fark yoktur. Altı, 8 ve 10 bıçak sayılı tungsten karbit frezler debonding sonrası adeziv temizleme işleminde minede benzer yüzey pürüzlülüğüne sebep olmuştur. Farklı bıçak sayılarında ARI değeri fark etmeksizin adeziv temizleme süreleri benzerdir. ARI skoru yükseldiğinde 6 bıçak saylı frezin adezivi daha hızlı temizlemesi sebebiyle tercih edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of adhesive resin cleaning on enamel after debonding by using tungsten carbide burs with 6, 8 and 10 blade numbers with a micromotor at low speed (20,000 rpm) with in-vivo method and to compare the bur efficiency on the basis of time. A total of 40 individuals, 14 boys and 26 girls, with a mean age of 16.4±3.46 were included in our study. After debonding, ARI scoring on all lateral teeth of the individuals participating in the study was made with the naked eye, then intraoral images of the lateral teeth were obtained with an intraoral scanner device. Rz roughness parameter was calculated on the digital model with a scanner. The obtained data were compared with Man Whitney-U test, Wilcoxon test, Kruskal Wallis-H. It was found that after removing the residual adhesive resin from the lateral teeth, the surface roughness of the enamel increased, but there was no statistically significant difference between the roughnesses caused by the burs with 6, 8 and 10 blades. As the ARI score measured after debonding in lateral teeth increased, the time required for cleaning the enamel surface increased. For the six-blade bur, the ARI 1 cleared faster than the ARI 2, 3. For the eight and ten-blade burs, the ARI 1 cleared faster than the ARI 3. For teeth with the same ARI score, there is no significant difference between the enamel surface cleaning times of the burs. Tungsten carbide burs with 6, 8 and 10 blade numbers caused similar surface roughness in the enamel in the adhesive cleaning process after debonding. Adhesive cleaning times are similar for different blade numbers, regardless of the ARI score. When the ARI score increases, it may be recommended to prefer the 6-blade bur because it cleans the adhesive faster.