Ameliyathanede hasta ve çalışan güvenliğini sağlama ve sürdürmede kablo sabitleme aparatının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of the cable fixing apparatus in ensuring and maintaining patient and employee safety in the operating ROOM
- Tez No: 755974
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışması cerrahi işlem sırasında kablo ve aparat yaralanmalarını belirlemek, ameliyathanede hasta ve çalışan güvenliğini sağlama ve sürdürmede etkili“Kablo Sabitleme Aparatı”geliştirmek ve“Kablo Sabitleme Aparatı”nın etkinliğini değerlendirmek amacıyla karma tipte deneysel olarak gerçekleştirildi. Öncelikle“Kablo Sabitleme Aparatı”na yönelik üretim aşamaları tamamlandı. Çalışma, Haziran 2021- Kasım 2021 tarihleri arasında Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde laparoskopik kolesistektomi geçiren 120 hasta ve ameliyat ekibini oluşturan 8 hekim, 41 hemşire ve 11 bakım personeli olmak üzere toplam 60 meslek üyesi ile gerçekleştirildi. Veriler veri toplama formları ve“Kablo Sabitleme Aparatı”aracılığıyla toplandı. Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 35,3 olup, yüzde 36,7'si kadın, yüzde 63,3'ü erkektir. Çalışmada ameliyathanede son bir yılda meydana gelen kablo ve bağlantılardan kaynaklı çalışan yaralanma oranı yüzde 30, hasta yaralanması ise yüzde 20 olarak bulundu.“Kablo Sabitleme Aparatı”nın etkinliğini değerlendirmek amacıyla kontrol grubu ile yapılan ön testte meydana gelen kablo ve bağlantı kaynaklı yaralanma oranı yüzde 11,7,“Kablo Sabitleme Aparatı”kullanılan deney grubunda ise bu oran % 0 olarak bulundu. Elde edilen veriler“Kablo Sabitleme Aparatı”nın etkin ve güvenliği sağlayıcı nitelikte olduğunu göstermektedir. Ameliyathane gibi teknik ekipmanların oldukça fazla olduğu birimlerde kablo ve bağlantılardan kaynaklı meydana gelen takılma, düşme ve yaralanma gibi istenmeyen olayların azaltılması ve engellenmesi için kablo güvenliğini sağlayacak“Kablo Sabitleme Aparatı”gibi yardımcı ürünlerin klinik alanda yaygınlaştırılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out as a mixed type experimental study in order to determine the cable and apparatus injuries during the surgical procedure, to develop an effective“Cable Fixing Apparatus”in ensuring and maintaining patient and employee safety in the operating room, and to evaluate the effectiveness of“Cable Fixing Apparatus”. The study was carried out with 120 patients who underwent laparoscopic cholecystectomy in the operating room of Van Regional Training and Research Hospital between June 2021 and November 2021, and a total of 60 professional members, including 8 doctors, 41 nurses and 11 caregivers, constituting the surgical team. Data were collected through data collection forms and“Cable Fixing Apparatus”. The average age of the participants in the study was 35.3, 36.7 percent of them were female and 63.3 percent of them were men. In the study, the rate of employee injuries caused by cables and connections that occurred in the operating room in the last year was found to be 30 percent, and patient injury was 20 percent. In the pre-test conducted with the control group in order to evaluate the effectiveness of the“Cable Fixing Apparatus”, the rate of injury caused by cable and connection was found to be 11.7%, and this rate was found to be 0% in the experimental group using the“Cable Fixing Apparatus”. The data obtained show that the“Cable fixing apparatus”is effective and safe. In order to reduce and prevent undesirable events such as tripping, falling and injury caused by cables and connections in units where technical equipment such as the operating room is quite abundant, it is thought that auxiliary products such as“Cable Fixing Apparatus”should be widespread in the clinical field.