Elektrokardiyografik işaretlerin yarkar ve tablo temelli yarkar yöntemleriyle sıkıştırılması
- Tez No: 75601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmada EKG sinyallerinin sıkıştırılması için geliştirilmiş yeni bir yöntem olan YARKAR ve yine bunun daha geliştirilmiş bir hali olan tablo-tabanlı YARKAR yöntemlerinin başarımları incelenmektedir. Bu yöntemlerin başarımları EKG işaretlerinin sıkıştırılmasında en iyi sonuçları verdiği bilinen Ayrık Kosinüs Dönüşümü (AKD) yöntemi ile Normalize Ortalama-Karesel Hata açısından karşılaştırılmıştır. YARKAR yönteminin Normalize Ortalama-Karesel Hata açısından AKD'den daha iyi bir başarım sergilediği ve algoritmanın gerçekleme süresinin AKD'den biraz daha uzun olmasına rağmen, Temel Tanım Frekanslarının doğrudan işaretten bulunması sebebiyle, gerçek zamanda gerçekleştirilebilir bir yöntem olduğu görülmüştür. Tablo-tabanlı YARKAR ise Normalize Ortalama-Karesel Hata açısından en iyi yöntem olmasına rağmen, oluşturulan frekans tablosunun her satırı için tekrar Ortalama-Karesel Hata hesaplandığından, bu haliyle gerçek zamanda kullanılmaya elverişli olmadığı tesbit edilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, in order to compress the ECG signals, a new method“YARKAR”and its advanced version“table-based YARKAR”are compared with the DCT (Discrete Cosine Transform) method wich is reported as the best results giving method among the ECG signals compression methods according to Mean-Square Error criterion. When being made this comparations, the signal selected from MIT-BIH data-base are used. The method called“YARMAN-KARAŞ”or in short“YARKAR”models the signals lineerly by means' of Signature Base Functions (SBF) that are generated from the signals. Obtaining of the SBF is the main part of the method. Generating the SBF that are expectedto reflect the nature of the signals and achieve an expression of the signals in a form so as to present information more convinent, is performed in two steps: In the first step of the process, the Signature Functions (SF) which is desired to have the characteristics that are satisfied by SBF, are selected. Then in the second step, SBF are obtained by orthogonalizing the SF via Gram-Schimidt procedure. SF that are the foundation stones of the model, are selected in cos(27tf(k)n) form and SBFr are generated directly for ECG signals by selecting dominant frequencies in frequency spectrum. SBFr obtained by using the procedures above, then are used to generate SF and SBF and the signal under consideration is modeled as a weighted lineer combination of SBF. A new method named“table-based YARKAR”can represent the ECG signals with fewer parameters by using functions in orthogonal form that are called SBF and selected from the look-up table. The table mentioned above, is formed by means of SBF generated by using frequency domain characteristics of ECG signals. Afterwords, any ECG signalcan be represented as a weighted linear combination of SBF which are selected from this look-up table according to Mean-Square Error criterion. To determine the success of the new method, ECG signals are generated again via YARKAR, table-based YARKAR methods and DCT that is in the same group with those methods, by using fewer transform coefficients. If the achieved results are compared, the conculation may be given as follows. YARKAR method is more successful than DCT according to Normalized Mean- Square Error criterion. Although the computational time for the algorithm is some longer; since SBF are directly obtained from the signal, it is a realizable method in real-time. Although table-based YARKAR is the best method according to Normalized Mean-Square Error criterion, since the computation of Mean-Square Error for every line of the formed frequency table, is needed; the method in this form is not suitable to be used in real time applications.