Gençlerde etnik kimlik algısı Diyarbakır örneği
Perception of ethnic identity among young people the case of Diyarbakır
  1. Tez No: 756002
  2. Yazar: GAMZE BATGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHİM ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, Diyarbakır'da yaşayan gençlerin etnik kimlik algılarının oluşum süreçlerini ve bu algının etkilerini sosyolojik açıdan ele alıp değerlendirmektedir. Tarihsel süreç içerisinde Diyarbakır bazında yaşanan toplumsal değişim ve dönüşümler; bu süreçlerin kişiler ve kimlikleri açısından etkileri tartışılmıştır. Birbirinden bağımsız olmayan sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik süreçler sosyoloji ile bağlantılı bir şekilde ele alınmıştır. Tez; Diyarbakır'ın tarihini, geçirdiği politik süreçleri ve değişimleri ele almaktadır. Bunun içinde tarih, siyaset ve ekonomi alanlarından yararlanıp; sosyolojik olarak değerlendirilmiştir. Bu sayede gençlerin dışlanma ve dahil edilme durumlarında algılarının şekilleniş yönü açısından elde edilen bilgiler ışığında değerlendirmeler yapılmıştır. Tezin uygulama alanında yer alan aktörler Diyarbakır'ın dört merkez ilçesi olan Yenişehir, Sur, Kayapınar ve Bağlar'da yaşayan 18-30 yaş arası gençleri kapsamaktadır. Uygulama görüşme formu üzerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği uygulanmıştır. Böylece Diyarbakır'daki gençlerin etnik kimlik algısı hakkındaki genel profil oluşturulmuştur. Anahtar Sözcükler Diyarbakır, Kimlik, Etnik Kimlik, Etnik Algı, Gençler
Özet (Çeviri)
This thesis examines and evaluates the formation processes of the ethnic identity perceptions of the youth living in Diyarbakır and the effects of this perception from a sociological perspective. Social changes and transformations experienced in Diyarbakır in the historical process; the effects of these processes in terms of individuals and their identities are discussed. Socio-cultural and socio-economic processes that are not independent from each other are discussed in connection with sociology. Thesis; It deals with the history of Diyarbakır, its political processes and changes. In this, we benefit from the fields of history, politics and economy; evaluated sociologically. In this way, evaluations were made in the light of the information obtained in terms of the shaping of perceptions of young people in cases of exclusion and inclusion. The actors in the application area of the thesis include young people between the ages of 18-30 living in the four central districts of Diyarbakır, Yenişehir, Sur, Kayapınar and Bağlar. Semi-structured interview technique was applied over the application interview form. Thus, the general profile of the youth in Diyarbakır about the perception of ethnic identity was formed. Key Words Diyarbakir, Identity, Ethnic Identity, Ethnic Perception, Young People