Robotik otomasyon süreçleri: Dağıtım sektöründe bir uygulama
Robotic automation processes: An application in the distribution industry
  1. Tez No: 756039
  2. Yazar: MİHRİBAN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCAY SARIIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Teknolojinin hızla geliştiği dünyada şirketler sürekli olarak gelişmeye, dijital dönüşüme ayak uydurmaya çalışmış ve bunun için pek çok alanda doğan yeni ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçlara çözümler aramaya yönelmiştir. Robotik Süreç Otomasyonu (RSO) yaşanan son teknolojik gelişmeler sonucu insanların ihtiyaçlarına sunulan çözümlerle insan ihtiyaçlarını ve süreçlerini kolaylaştıran bir otomasyon şeklidir. Robotik Süreç Otomasyonu (RPA), sürekli olarak tekrarlanmaya dayalı rutin görevlerin otomatikleştirilmesi için yazılım robotlarının kullanılmasıdır. RPA 3 temel teknolojinin birleşiminden oluşmaktadır; Veri kopyalama, İş akış otomasyonu ve Yapay zekâ. Veri kopyalama işlemi birçok alanda bulunan verinin daha modern bir uygulama ile toplanmasını sağlamaktadır. İş akış otomasyonu ile hız, verimlilik ve hatasız işlem yapma ön plana çıkmaktadır. Son olarak, bilgisayar sistemlerinin normalde insan müdahalesine gerek kalmadan görevleri yerine getirme yeteneğini içerir. Sağlık hizmetleri, insan kaynakları, muhasebe, finans vs. gibi pek çok kullanım alanı bulunan Robotik otomasyon süreçleri firmalara birçok farklı alanda fayda sağlamaktadır. Bu çalışmada RSO'nun dağıtım firmasının muhasebe bölümünün otomasyonunda şirkete sağladığı faydalar, sağlanacak olan verimlilik konularına değinerek firmalar ve sektörler için bir yol gösterici olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world where technology is developing rapidly, companies have tried to constantly develop and keep up with digital transformation, and for this, they have sought new needs and solutions to these needs in many areas. Robotic Process Automation (RSO) is a form of automation that facilitates processes with the solutions it offers to human needs as a result of a product arising from the solutions offered to today's technological needs. Robotic Process Automation (RPA) is the use of software robots to automate highly repetitive routine tasks. RPA consists of a combination of 3 basic technologies; Data replication, Workflow automation and Artificial intelligence. The data replication process provides the collection of data in many fields with a modern application. Workflow automation provide speed, efficiency and error-free processing. Additionally, it includes the ability of computer systems to perform tasks without human intervention. Robotic automation processes provide benefits to firms which has many usage area such as accounting, healthcare human, resources, finance, etc. In this study, it is aimed to guide the companies by explaining the benefits of RSO in automation of robots in a part of the service sector.