Yeşil bina sertifika sistemlerinin uygulanabilirliğine dair bir karşılaştırma: BREEAM, LEED ve WELL örneği
A comparison on the applicability of green building certification systems: The example of BREEAM, LEED and WELL
- Tez No: 756040
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN MEHMET HERSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünyada artan enerji kullanımı ve bu kullanımın gerek doğaya gerekse de insana olan etkilerini azaltmak için sürdürülebilirlik kavramı ortaya çıkmıştır. Enerji tüketiminin büyük bölümünü oluşturan yapı sektörü de zaman içerisinde bu konuda önlemler almaya karar vermiştir. Dolayısıyla yeşil bina sertifikaları ortaya çıkmıştır. Araştırma kapsamında dünyada önde gelen sertifikasyon sistemlerinden BREEAM, LEED ve WELL sertifikaları incelenmiştir. Bu sertifika sistemlerinin gereklilikleri, kriterleri, puanlamaları, referansları, değerlendirme yöntemleri incelenerek benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konmuştur. Bu bağlamlarda ilk olarak sürdürülebilirlik kavramı ve bu doğrultuda ortaya çıkan yeşil binalar ve yeşil bina sertifika sistemleri açıklanmıştır. Daha sonra BREEAM, LEED ve WELL sertifikasyon sistemlerinin ana başlıkları ve puanlamaları verilerek alt başlıkları açıklanmıştır. Son olarak yapılan tüm açıklamalar doğrultusunda bu üç sertifika sistemi farklı yönlerden karşılaştırılmış benzerlik ve farklılıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability has emerged in order to reduce the increasing energy use in the world and the effects of this use on both nature and humans. The construction sector, which constitutes a large part of energy consumption, has also decided to take measures in this regard over time. Therefore, green building certificates have emerged. Within the scope of the research, BREEAM, LEED and WELL certificates, which are among the leading certification systems in the world, were examined. The requirements, criteria, ratings, references, evaluation methods of these certification systems were examined and their similarities and differences were revealed. In these contexts, firstly, the concept of sustainability and green buildings and green building certification systems that emerged in this direction were explained. Then, the main titles and scores of BREEAM, LEED and WELL certification systems are given and sub-titles are explained. Finally, in line with all the explanations made, these three certification systems have been compared from different aspects and their similarities and differences have been revealed.