The impact of 1960s developments on American supernatural horror cinema
1960'lardaki gelişmelerin Amerikan doğaüstü korku sineması üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 756041
  2. Yazar: ALİYE İDİL İKİZLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Korku sineması, geçmişten günümüze pek çok farklı alt tür oluşturarak varlığını sürdürmektedir. Özellikle Amerikan sinemasında korku, zaman içinde birçok farklı alt tür ile kendini göstermiştir. Bu korku filmleri zaman zaman sosyal, politik ve kültürel olayların etkisinde kalarak şekillenip tarih boyunca farklı alt türlerin belli zamanlarda daha baskın olarak ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu alt türlerden biri olan doğaüstü korku sineması da Amerika'da 1960'lı yıllarda başlayan ve 1970'lerin başlarında devam eden politik, sosyal ve kültürel olaylardan etkilenerek bu dönemde belirgin bir şekilde varlığını ortaya koymuştur. Gerçekliğin doğaüstü korku filmlerinde kendine yer edinmesi ile Amerikan korku sinemasında da yeni bir korku kaynağı yaratılmıştır.
Özet (Çeviri)
Horror cinema continues its existence by creating many different sub-genres from the past to the present. Especially in American cinema, horror has manifested itself with many different subgenres over time. These horror films have been formed through being affected by social, political, and cultural events from time to time, resulting in distinct sub-genres becoming more dominant at different times in history. One of these subgenres, supernatural horror cinema, was affected by political, social, and cultural developments that began in the 1960s and extended into the early 1970s in the United States, and revealed its existence in this period. With the realization of reality in supernatural horror films, a new source of terror has emerged in American horror cinema.