Avant-garde kavramı üzerinden Sevim Burak'ın Ford Mach 1 romanının incelenmesi ve sahnelenmesi
Analysis and stage of Sevim Burak's Ford Mach 1 novel based on the concept of avant-garde
- Tez No: 756062
- Danışmanlar: DOÇ. ULUÇ ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Avant-garde kültürel, toplumsal ve sanatsal alanlarda sıkça karşımıza çıkan bir kavramdır. Bununla birlikte kavramın üzerine yapılan tanımlar da sıkça tartışma konusu olmuştur. Bu çalışmada Avant-garde kavramı sanatsal alanda özellikle de tiyatroda tanımlanmaya çalışılmıştır. Türk edebiyatında Avant-garde'ın önemli temsilcilerinden biri Sevim Burak'tır. Dolayısıyla Sevim Burak'ın bu kavramla ilişkisinin, dönemin özellikleri, dönemin tiyatro anlayışı ve Burak'ın yazarlığı çerçevesinde incelenmesi hedeflenmiştir. Ardından Sevim Burak'ın Ford Mach 1 romanı ve bu romandan Nihal Geyran Koldaş tarafından uyarlanan Ford Mach 1 Bağdat Caddesi'nde oyunu üzerinden Burak'ın Avant-garde özellikleri analiz edilerek bir sahneleme hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Avant-garde is a concept that is often encountered in cultural, social, and artistic fields. Definitions of this concept have also been the subject of discussions frequently. In this study, the concept of Avant-garde was attempted to be defined in the artistic field, especially in the theater. One of the important representatives of Avant-garde in Turkish literature is Sevim Burak. Therefore, It is aimed to examine Sevim Burak's relation with this concept within the framework of characteristics of the period, the sense of theater, and Burak's authorship. Afterward, a staging was prepared by analyzing Sevim Burak's Avant-garde aspects through her novel“Ford Mach 1”and a theater adaptation of the novel called“Ford Mach 1 Bağdat Caddesi'nde”by Nihal Geyran Koldaş.