Green sukuk to finance solar energy projects in Turkey
Yeşil sukuk Türkiye'deki güneş enerjisi projelerinin finansmanı için
- Tez No: 756063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
The research investigates the use of green sukuk as the main financing method for the development of a solar power plant in Turkey. The project was simulated with different electricity prices to identify the minimum price of bid and was then evaluated using NPV and IRR. Two scenarios were used of different inflation rates as a risk mitigation technique for the project. Findings show positive results for the case study and proves that green sukuk can stimulate developments in the renewable energy sector of Turkey specially that the government had set plans to minimize the dependency on foreign energy imports. Green sukuk is represented in this research as a financing tool with features that can benefit the whole economy of the country. The risk and profit-sharing nature of green sukuk allows for the maximum collaboration of the financier and entrepreneurs to achieve best returns. Additionally, the profligate borrowing of money is minimized through the asset backing feature that prevents investors from borrowing funds that exceeds the value of the underlying asset. Since sukuk is a relatively new concept, there is limited data available specially in Turkey where the field has not yet been developed. Therefore, this research shall act as a milestone in the field of green sukuk providing solid and concrete results that can be used as a guideline for investors who wish to adopt green sukuk in their financial scheme.
Özet (Çeviri)
Araştırma, Türkiye'de bir güneş enerjisi santralinin geliştirilmesi için ana finansman yöntemi olarak yeşil sukukun kullanımını araştırıyor. Proje, minimum teklif fiyatını belirlemek için farklı elektrik fiyatları ile simüle edildi ve ardından NPV ve IRR kullanılarak değerlendirildi. Proje için risk azaltma tekniği olarak farklı enflasyon oranlarına sahip iki senaryo kullanıldı. Bulgular vaka çalışması için olumlu sonuçlar gösteriyor ve yeşil sukukun Türkiye'nin yenilenebilir enerji sektöründeki gelişmeleri teşvik edebileceğini, özellikle de hükümetin dışa bağımlılığı en aza indirmek için planlar hazırladığını kanıtlıyor. Yeşil sukuk, bu araştırmada ülke ekonomisinin tamamına fayda sağlayabilecek özelliklere sahip bir finansman aracı olarak temsil edilmektedir. Yeşil sukukun risk ve kâr paylaşımı doğası, en iyi getiriyi elde etmek için finansör ve girişimcilerin maksimum işbirliğine izin verir. Ek olarak, yatırımcıların dayanak varlığın değerini aşan fonlardan borçlanmasını önleyen varlık destekleme özelliği sayesinde müsrif para alımı en aza indirilir. Sukuk nispeten yeni bir kavram olduğu için, özellikle Türkiye'de alanın henüz geliştirilmediği sınırlı veriler bulunmaktadır. Bu nedenle, bu araştırma, yeşil sukuka finansal planlarında yer vermek isteyen yatırımcılar için yol gösterici olarak kullanılabilecek sağlam ve somut sonuçlar sağlayarak yeşil sukuk alanında bir kilometre taşı işlevi görecektir.