Heterosiklik 4,5-Dihidro-1h-1,2,4-Triazol-5-On bileşiğinin ratlarda (Wıstar Albino) karaciğer dokusu protein ekspresyonları ve enzim düzeyleri üzerine etkisi
Effect of heterocyclic 4,5-dihidro-1h-1,2,4-triazol-5-on compound on liver tissue protein expressions and enzyme levels in rats (Wistar Albino)
  1. Tez No: 756071
  2. Yazar: ŞİRVAN KAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Karaciğer kaynaklı hepatotoksisite akut karaciğer yetmezliğine kadar gidebilen ağır karaciğer harabiyetine sebep olmaktadır. Antifungal, antioksidan, antikanser, antiviral gibi aktivitelere sahip olan heterosiklik bileşikler vitamin, hormon gibi sistemlerin yapısına katılmasından dolayı ilaç üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır. Mevcut çalışmada laboratuvar ortamında sıklıkla kullanılan Wistar albino ratlar kullanılmıştır. 28 adet 4-5 aylık Wistar Albino ratlar sırasıyla kontrol grubu, dimetil sülfoksit (DMSO) grubu, 10 mg/kg ve 50 mg/kg 3-metil-4-(3,4- dihidroksibenzilidenamino)-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on (3-MTA) bileşiği 7 gün boyunca uygulanmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Deney süresi bitiminde hayvanlardan karaciğer doku örnekleri ve kan örnekleri alındı. 3-MTA bileşiği uygulanmasının ardından Wistar albino ratlar üzerinde karaciğer dokusu protein ekspresyonlari ve Alanin Aminotransferaz, Aspartat Aminotransferaz, Karaciğer Total Protein gibi enzim düzeyleri üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Yapılan elektroforetik değerlendirmelerin sonucunda 10 mg/kg dozunda uygulama yapılan gruptaki hayvanlarda kontrol grubuna kıyasla 215 kD molekül ağırlığına sahip protein bandında kalınlaşma, 47 kD ve 41 kD molekül ağırlığına sahip protein bantlarında ise incelmeler tespit edilmiştir. Bununla birlikte, 50 mg/kg dozunda uygulama yapılan grup ile kontrol grubundaki hayvanlara ait olan protein bantları kıyaslandığında 250 kD, 215 kD, 166 kD, 115 kD, 89 kD ve 11 kD'luk molekül ağırlığına sahip protein bantlarında kalınlaşma, 47 kD ve 41 kD molekül ağırlığına sahip protein bantlarında ise incelmeler meydana geldiği gözlemlenmiştir. Yapılan biyokimyasal analizlerin sonucunda ise, 3-MTA bileşiği uygulanan gruplardan 50 mg/kg doz uygulama grubunda AST ve ALT enzim düzeylerinde rakamsal olarak artış olduğu halde bu artışın istatistiksel anlam ifade etmediği ve karaciğer dokularından elde edilen total protein değerleri incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak herhangi bir farklılık olmadığı gözlemlenmiştir (P>0.05). Sonuç olarak ratlara uygulanan 3-MTA bileşiğinin serum proteinlerinin ekspresyonları üzerinde toksik etkilerinin olmadığı ve karaciğerde dejeneratif değişikliklere neden olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Liver-derived hepatotoxicity causes severe liver damage that may progress to acute liver failure. Heterocyclic compounds, which have antifungal, antioxidant, anticancer, antiviral activities, are frequently used in drug production due to their inclusion in the structure of systems such as vitamins and hormones. In the present study, Wistar albino rats, which are frequently used in the laboratory environment, were used. 28 Wistar Albino rats aged 4-5 months, control group, dimethyl sulfoxide (DMSO) group, 10 mg/kg and 50 mg/kg 3-methyl-4-(3,4-dihydroxybenzylideneamino)-4,5-dihydro-1H, respectively. Compound -1,2,4-triazole 5-one (3-MTA) was divided into four groups to be administered for 7 days. At the end of the experiment period, liver tissue samples and blood samples were taken from the animals. After the administration of 3-MTA compound, its effects on liver tissue protein expressions and enzyme levels such as Alanine Aminotransferase, Aspartate Aminotransferase, Liver Total Protein were evaluated on Wistar albino rats. As a result of the electrophoretic evaluations, thickening of the protein band with a molecular weight of 215 kD and thinning of the protein bands with a molecular weight of 47 kD and 41 kD were detected in the animals in the 10 mg/kg dose group compared to the control group. However, when the protein bands belonging to the animals in the 50 mg/kg dose group and the control group were compared, the protein bands with molecular weights of 250 kD, 215 kD, 166 kD, 115 kD, 89 kD and 11 kD were thickened, 47 kD and 41 kD. It was observed that thinning occurred in protein bands with kD molecular weight. As a result of the biochemical analyzes, although there was a numerical increase in AST and ALT enzyme levels in the 50 mg/kg dose administration group from the groups administered 3-MTA compound, this increase did not make any statistical significance and when the total protein values obtained from the liver tissues were examined, there was no statistical difference between the groups. It was observed that there was no difference (P>0.05). As a result, it was concluded that 3-MTA compound administered to rats did not have toxic effects on the expression of serum proteins and did not cause degenerative changes in the liver.