A behavioral approach for comparing supermarket brands in individual decision making
Bireysel karar vermede süpermarket markalarının karşılaştırılmasına davranışsal bir yaklaşım
- Tez No: 756070
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İlgili çalışmada, anket yönetimi ile tüketici bireysel tercihleri ve davranışsal karar verme süreçleri incelenmiştir. Süpermarket yöneticileri, tüketicileri kendi pazarlarinin içine cekmek, hedefledikleri musterilerin algi cemberine girebilmek icin cok yonlu bir cok calismayi ayni anda yurutmektedirler. Bu araştırmanın amacı, müşterilerin aynı süpermarketten tekrar tekrar alışveriş yapma niyetlerini ve buna etkiyen unsurları belirlemektir. Ilgili anket, musterilerin bireysel karar verme konusundaki algılarını cozumleyebilmek için 240 katılımcı üzerinde hazırlanmış ve yönlendirilmiştir. Elde edilen verilere Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Analizler sonucunda tüketicilerin medeni durumu, eğitim düzeyleri, yaşları ve gelirleri ve göre önemli algılama farklılıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the related study, consumer individual preferences and behavioral decision-making processes were examined with survey management. Supermarket managers carry out a multi-faceted work at the same time in order to attract consumers into their own markets and to enter the perception circle of their targeted customers. The aim of this research is to determine the customers' intention to shop from the same supermarket repeatedly and the factors affecting it. The related questionnaire was prepared and directed on 240 participants in order to analyze the perceptions of customers on individual decision making. Analysis of Variance (ANOVA) was applied to the obtained data. As a result of the analyzes, significant perception differences have emerged according to the marital status, education level, age and income of the consumers.