Unrelated parallel machine scheduling with sequence-dependent setup times and machine eligibility: An application at Euro Gıda
Sıraya bağlı kurulum süreleri ve makine uygunluğu ile bağlantısız makine çizelgelemesi: Euro Gıda'da bir uygulama
  1. Tez No: 756072
  2. Yazar: TUĞÇE ERSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİN ÖZPEYNİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bağlantısız paralel makine çizelgeleme problemi, bir amacı en iyilemek için bir grup işi paralel makinelere atama ve sıralamalarını belirleme ile ilgilenir. Bağlantısız paralel makine çizelgeleme problemleri modern imalat endüstrisi için en gerçekçi senaryo olmasına rağmen, diğer paralel makine çizelgeleme problemleri kadar çalışılmamıştır. Bu çalışmada, sıraya bağlı kurulum süreleri ve makine uygunluk kısıtları içeren bir gerçek hayat bağlantısız makine çizelgeleme problemi ele alınmıştır. Çalışma Türkiye'de gıda sektörünün en büyük markalarından biri olan Euro Gıda firmasında yürütülmüştür. Bir matematiksel model, bir de sezgisel yöntem sunulmuştur. Çalışmanın sonuçları, geliştirilen yöntemlerin çoğu örneğe çözüm bulmakta başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Unrelated parallel machine scheduling problem considers assigning a group of jobs to one of the parallel machines and sequencing with the aim of optimizing an objective. Although unrelated parallel machine problems are the most realistic scenario for the modern manufacturing industry, they have not been studied as much as the other parallel machine cases. In this study, a real-life unrelated parallel machine scheduling problem with sequence-dependent setup times and machine eligibility restrictions is studied with an application at Euro Gıda, which is one of the largest brands of food industry in Turkey. A mathematical model and a heuristic method are proposed. The results of the study indicate that the methods developed are successful to find solutions to most instances.