Beyaz eşya sektöründe büyüyen online satış pazarının tüketici satın alma tercihleri üzerine olan etkilerinin incelenmesi
Revi̇ew of the effects the growing internet sales market in the white goods industry on consumer purchase preferences
- Tez No: 756073
- Danışmanlar: DR. SABA GAMZE ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küresel salgın ve bu süreçte yaşanan uzun süreli kapanmalar, e-ticaret hacminin büyümesini ve perakendecilikte dijital dönüşümün ivme kazanmasını sağlamıştır. Günümüzün pazar koşullarında, Türkiye'deki beyaz eşya sektörünün dağıtım ve satış kanal yapısı dijital platformların gelişmesine paralel olarak yeniden yapılanmaktadır. Bu sektördeki müşterilerin dijital ve geleneksel satış kanallarını birlikte kullandıkları gözlemlenmektedir. Bu gözlemden hareketle, araştırmamız beyaz eşya tüketicilerinin satın alma tercihlerini etkileyen unsurların incelenmesine odaklanmıştır. Türkiye'nin dört ayrı bölgesinde saha çalışması yapılmış, veriler niceliksel yöntem ile analiz edilmiştir. Genellikle Offline satış kanallarının benimsendiği bilinen beyaz eşya sektöründe, çoklu kanal kullanımının yaygınlaştığı, ürün kategorilerine göre satın alma tercihlerinin bölgesel ve demografik farklılık gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The global epidemic, and the long-term closures experienced in this process, have enabled the growth of e-commerce volume and the acceleration of digital transformation in retailing. In today's market conditions, the distribution and sales channel structure of the white goods industry in Turkey is being restructured in parallel with the development of digital platforms. It is observed that customers in this sector use digital and traditional sales channels together. Based on this observation, our research focused on examining the factors that affect the purchasing preferences of white goods consumers. Fieldwork was carried out in four different regions of Turkey, and the data were analyzed with the quantitative method. It can be said that in the white goods sector, where offline sales channels are generally adopted, the use of multi-channels has become widespread, and purchasing preferences according to product categories show regional and demographic differences.