Investigating EFL teachers' level of motivation and burnout during online teaching
Uzaktan eğitim sürecinde ingilizce öğretmenlerinin motivasyon ve tükenmişlik seviyelerinin incelenmesi
- Tez No: 756076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRSU AŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı COVID-19 sebebiyle, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin motivasyonları ve tükenmişlik seviyeleri arasında olası bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Öncelikle, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin mevcut motivasyon seviyeleri, öz belirleme teorisine dayanarak hazırlanmış bir motivasyon ölçeğiyle ölçülmüştür. Devamında, Maslach'ın tükenmişlik envanteri öğretmenlerin tükenmişlik seviyelerini belirlemek için kullanılmıştır. Son olarak ölçeklere, öğretmenlerin online eğitim sürecinde yaşadıklarını ve süreci nasıl ele aldıklarını daha iyi anlayabilmek 6 açık uçlu ve kapalı uçlu soru eklenmiştir. Çalışmaya 168 İngilizce öğretmeni katılmıştır ve ölçekler sosyal medya aracılığıyla online olarak iletilmiştir. Öğretmenlerin içsel motivasyonları yüksek çıkarken dışsal motivasyonları beklenenden düşük bulunmuştur. Ayrıca, tükenmişlik seviyeleri kayda değer sonuçlar ortaya koymuş ve motivasyonlarıyla ilgili dolaylı sonuçlar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the possible relationship between EFL teachers' motivation and burnout levels due to COVID-19. First, the current motivation level of EFL teachers in Turkey was measured by implementing a motivational questionnaire based on self-determination theory. Secondly, Maslach's Burnout Inventory (MBI) was administered to examine the teacher's burnout level during the online education period. Lastly, 6 open-ended and close-ended questions were implemented in the questionnaires in order to have a better understanding of their online education process and how they dealt with it. 168 EFL teachers participated in this study and the questionnaires were delivered online via social media. Their intrinsic motivation was found to be high while extrinsic motivation level was lower than expected. Their burnout level also displayed significant findings and offered indirect relations to their motivation level.