Kanal altyapı projelerinin bilgisayar ortamında hazırlanması ve maliyet hesabı
- Tez No: 75608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Altyapı yatırımlarının çok pahalı olduğu günümüzde, Türkiye gibi hem ekonomik hem de altyapı sorunu bulunan ülkelerde altyapı tesisleri planlanırken en ekonomik olanının tercihi büyük önem arz eder. Bu çalışma kapsamında, kanal altyapı tesislerinin planlama aşamasında bir takım araştırma ve etütler yapılarak, değişik alternatifler öne sürülmüş ve bu alternatiflerin değerlendirilmesi sonucu maliyet hesabı yapılmıştır, öncelikle, kanal sistemleri hakkında bilgi verilerek bu sistemlerin karşılaştırılması ve farklı durumlar için hangisinin kullanılması gerektiği ayrıntılı biçimde anlatılmıştır. Ayrıca kanal boykesitlerinin geçirilmesinde karşımıza çıkacak tüm durumları içeren hususlar örneklerle açıklanmıştır. Bu çalışma İSKİ yönetmeliği dikkate alınarak yapılmıştır. Dolayısıyla, İSKİ Kanalizasyon Projeleri Teknik Şartnamesi hakkında bilgiler verilerek yapılması gerekenler ayrıntılı bir biçimde anlatılmıştır. Ayrıca, iller Bankası Kanalizasyon Projeleri Teknik Şartnamesi hakkında da bilgiler verilmiştir. Bilindiği gibi günümüzde kanal projeleri bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Bu çalışmada; Autocad altında çalışan lisp programı (autolisp) hakkında bilgi verilerek güzergah işlenmesi için yapılan program gösterilmiştir. Bu çalışmada 4 ayrı zemin profili tesbit edilerek bu tür güzergahlarda 30, 40, 50, 60, 80, 100 ve 120 cm çaplı 1 m.tül atıksu borusu için ayrı ayrı metraj ve keşif yapılarak maliyet hesaplanmıştır. Ayrıca, aynı zemin profilinde kullanılan kalemler için de değişik alternatifler düşünülerek 1 m.tül kanal maliyeti hesaplanmış ve kullanılan tüm borular için ayrı ayrı baca metraj ve keşif özetleri de verilmiştir. Bu çalışmada son olarak çeşitli arazi şartlarına göre değişik alternatifler öne sürülerek en ekonomik olanının belirlenmesi yoluna gidilmiş ve bu alternatifler maliyet açısından yorumlanmıştır. xxvii
Özet (Çeviri)
SUMMARY PREPARATION OF SEWER AND STORM SYSTEM PROJECTS USING COMPUTERS AND COST DETERMINATION For the countries like Turkey where sewer and storm system investments are expensive and infrastructural and economical problems are obvious, it is very important to choose and prefer the most cost saving methods while planning and designing phases of sewer and storm system. Therefore according to the scope of this work many determination studies were performed for the planning and design phases of in sewer and storm system works and among many possible alternatives cost determination process was conducted. In this study, firstly general information was given about sewer systems and comparisons of these systems were performed. Then which system should be used for different situations was stated clearly. In this thesis cost determination study was conducted for separate sanitary sewer system. This study was conducted by taking İSKİ regulations into the consideration. Therefore detailed information about İSKİ Sewerage Project Technical Specification was given and the procedure was explained in detail. Additionally some information was also given about Bank of Provience Sewerage Project Technical Specification. It is well known that sewerage projects are made by using computers today. In the thesis, information about Autolisp which is a programming language running under Autocad program was given and the program used for drawing and accessing sewer lines was presented. In the study four different ground level profiles were chosen and for each profile with pipes of 30, 40, 50, 60, 80, 100 and 120 cm. diameters and of 1 m. length quantity and cost determination were done. xxviiiIn Table 4 and Table 5 the costs of unit pipe lengths calculated for above four different types of ground profiles and menholes are presented. Table 4 The sanitary sewer costs for 1m length of various diameters with respect to various ground profiles (1996 Prices) (y= 0) xxxiiiTable 5 The menhole costs fora ground profile a main street covered with asphalt and having an upper layer of weathered rock and lower layer of rock (1996 Prices) (y= 0) As can easily be seen in Table 4 - Table 5 and Appendix A and Appendix B that the most important factor effecting the costs is existance of retaining wall. Sheet pile is more expensive than retaining wall. The most effective cost saving method is sloped excavation. It is obvious that the situation of ground profile is a governing factor for the selection of excavation and also for the cost. Finally in this study for different situations cost analysis were performed. The main items that must be considered while determining the cost are pipe, excavation and menhole costs. The most economic way has to be found also by considering the ground condition, effective working conditions and the other possibilities and by comparing the there items mentioned above. Some alternatives were presented for different conditions in this study and cost determination was performed between these analysises. Determination was performed for the asphalt main street (Figure 1) according to İSKİ specification. In this study a cost determination was performed between the pipe diameter and excavation for the profiles of negative slope for a pipe line which has a lenght of 66.50 m. between two menholes, a diameter of 40 cm, a slope (1/A) of 190 and a flow ratio (Q/Q0) of 0.88. To save from excavation the slope is decreased to 300 but this case the Q/Q0 ratio is exceeded the maximum limit of 0.90. Therefore the diameter was increased to 50 cm. for this pipe line a cost determination is performed between the diameter of 50 cm. with 300, 400 and 500 slopes and the diameter of 40 cm. with 190 slope. It was found that increasing the diameter is more expensive XXXIVoption. As a result it can be stated that in the regions having negative slope more excavation has to be preferred to increase diameter unless there is no option other than increasing the diameter, such as the cases where Q/Q0 ratio is more then 0.90 For the case of having more steep ground slope than the maximum allowable value a cost determination study was conducted between using special pipe and constructing drop menholes. As a result of this determination, application of special pipe (made of high density polyethylene) was found to be the cheaper option. Additionally, for the cases where the ground slope was between the maximum and minimum allowable slopes and where the excavation was taken to be higher in the first menhole and continuing with the minimum slope was considered as on alternative and it is compared with the cause where the excavation is optimal and the slope is equal to the ground slope. In this comparison attention was given not to exceed. Q/Q0 ratio of 0.90 and not to increase diameter. As a result, the case where min. slope is used was found as the cheaper method. XXXV