A study on Wes Anderson's style
Wes Anderson'un tarzı üzerine bir araştırma
- Tez No: 756086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DENİZ GÜRGEN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Toplam on uzun metrajlı filme imza atan Amerikalı yönetmen Wes Anderson, çalışmalarında seçkin bir üsluba sahip olmasıyla tanınıyor. Şu anda onun tarzını inceleyen araştırma eksikliği var. Bu araştırma, Anderson'ın tüm filmlerinin biçimsel bir analizine ek olarak, stilini oluşturmak için filmlerinde kullandığı tekniklerin kesinliğine işaret etme girişimidir. Bu araştırmayı kıvrandırmak için kullanılan yöntemler, kitaplardan ve makalelerden bilgi toplamak ve ayrıca on uzun metrajlı filminin tamamını analiz etmektir. Analiz, Anderson'ın bir auteur yönetmen olduğunu ve Andersons'ın tekniklerinin bir sonucu olarak tarzının ilginç olduğunu doğruluyor.
Özet (Çeviri)
The American filmmaker Wes Anderson directed a total of ten long feature films, he is known for having a distinguished style in his work. There is currently a lack of researches that study his style. This research is an attempt to point out Anderson's exact techniques that he uses in his films to create his style, in addition to a formal analysis of all his films. The methods that were used for writhing this research is collecting information from books and articles and also analyzing all his ten long feature films. The analysis confirms that Anderson is an auteur director, and as a result of Andersons' techniques his style is considered quirky.