Discretization of Laplace-Beltrami operator
Laplace-Beltrami operatörünün ayrıklaştırılması
  1. Tez No: 756087
  2. Yazar: ILGAZ ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ayrık diferansiyel geometri ayrık şekillerin yerel özelliklerini inceler. Ana amacı eğriler, yüzeyler ve eğrilik gibi düzgün kategorideki araç ve nesneleri ayrık kategoriye tercüme etmektir. Ayrık versiyonu yüzey düzleştirme ve verilen bir tekillikteki vektör alanlarının hesaplanması gibi geometri işleme konularındaki uygulamalarıyla bilinen Laplace-Beltrami operatörü de bu araçlardan biridir. Bilgisayarlardaki kullanım kolaylığından dolayı Laplace operatörünün ayrıklaştırılması son derece önemlidir. Bu tezde Laplace operatörünün üçgensel yüzeylerde iki farklı yöntemle nasıl ayrıklaştırıldığını inceledikten sonra, ayrık Laplace operatörünün düzgün eşdeğerinin tüm özelliklerine sahip olamayacağını gösteriyoruz. Son olarak, bu ayrıklaştırma işlemini uygulamalarda büyük esneklik sağlayan genel çokgensel yüzeylere genelleştireceğiz.
Özet (Çeviri)
Discrete differential geometry studies the local properties of discrete shapes. Its main purpose is to translate the objects and tools such as curves, surfaces, curvature from smooth category to discrete category so that they can be easily used for computational purposes. One of these tools from smooth category is the Laplace-Beltrami operator whose discrete version is well-known for its applications in geometry processing such as surface smoothing, computing a vector field with prescribed singularities, or mesh parametrization. As the discrete form can be used in computers with more ease, the discretization of the Laplace operator is of utmost importance. In this thesis, after examining two different approaches to discretize Laplacian on triangular meshes, we show that a discrete Laplacian can not preserve all the properties of its smooth counterpart. Finally, we generalize the discretization to general polygonal meshes which allows much more flexibility on applications.