Practical effects in the age of post-digital cinema
Post-dijital sinema çağında pratik efektler
  1. Tez No: 805580
  2. Yazar: ZEYNEP ARAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ COLLEEN BEVIN KENNEDY KARPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu tez, post-dijital sinemada pratik efekt kullanımının estetik sonuçlarını incelemektedir. Günümüz sinemasında dijital efektler, analog dönemin pratik efektlerinden algısal olarak daha gerçekçi hale gelmiş ve böylece Hollywood'un fotogerçekçilik takıntısını gidermekte temel araçlara dönüşmüşlerdir. Bu çalışma, dijital efektlerin fotogerçekçi bir üslubu taklit etmedeki başarısının, pratik efektlerin gerçekçilik saplantısını bir kenara bırakıp“anti-gerçekçi”olarak adlandırdığım kendi estetiklerini aramaya ittiğini ele almaktadır. Çalışma öncelikle pratik ve dijital efektler arasındaki estetik farklılığa ontolojik bir bakış açısıyla yaklaşmaktadır: Rodowick'in (2007) Bazinci gerçekçilik doğrultusunda tartıştığı, dijital görüntünün dizinsellikten yoksunluğuyla ilgili argümanları ışığında, Wes Anderson'ın pratik efekt kullanımının detaylı bir okumasını yapmaktadır. Ardından, Marks'ın (2000)“haptik görsellik”kavramını ele alarak, bu pratik efektlerin maddeselliğinin nasıl bedenleştirilmiş bir film deneyimi ortaya çıkarabileceğine odaklanmaktadır. Ayrıca, film çalışmalarında feminist bir yaklaşım benimseyerek, Marjane Satrapi ve Chloé Mazlo'nun filmlerindeki efektlerin nasıl feminist bir araç olarak Hollywood'un standartlaşmış efekt estetiğine karşı koyabileceğini sorgulamaktadır. Son olarak, Michel Gondry'nin filmografisi üzerine bir auteur çalışması yürüterek, Fransız yönetmenin analog teknik kullanımıyla nasıl kendi ulusötesi auteur sinemasını yarattığını tartışmaktadır. Genel olarak bu tez, çağdaş film yapımında devrim yaratan dijital efektleri bir kenara bırakıp, sözde modası geçmiş teknikleri tercih etmenin anlam ve önemini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the aesthetic implications of using practical effects in post-digital cinema. Digital effects have become more perceptually realistic than the practical effects of the analog era and thus turned into central tools in fulfilling Hollywood's obsession with photorealism. This study argues that digital effects' success in imitating a photorealist style has pushed the practical effects to leave aside their obsession with realism and search for their own aesthetic, which I call“anti-realist.”Firstly, the study approaches this aesthetic difference between practical and digital effects from an ontological standpoint. By adopting Rodowick's (2007) arguments informed by Bazinian realism regarding the digital image's lack of indexicality, it conducts a close reading on Wes Anderson's anti-realist practical effects. Then, through the lens of Marks' (2000) concept of“haptic visuality,”it explores how the foregrounded materiality of these effects can engage with an embodied experience of spectatorship. Moreover, by adopting a feminist approach to film studies, it proposes the use of practical effects as a feminist tool in the French context to defy Hollywood's standardized effects in the films of Marjane Satrapi and Chloé Mazlo. Finally, it conducts an auteur study on the French director Michel Gondry's filmography to question the place of his analog techniques in constructing his transnational authorship. Overall, this thesis aims to uncover the meaning and significance of leaving aside the CG techniques that have revolutionized contemporary filmmaking in favor of so-called outdated cinematic techniques.