Parçalanmış ve parçalanmamış aileye sahip ergenlerin bağlanma stillerinin ve psikolojik sağlamlıklarının bazı değişkenlerle incelenmesi.
Investigation of attachment styles and psychological resilience of adolescents with fragmented and unfragmented families with some variables
  1. Tez No: 756091
  2. Yazar: ESRA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLAL ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın temel amacı parçalanmış ve parçalanmamış aileye sahip ergenlerin bağlanma stillerinin ve psikolojik sağlamlıklarının bazı değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Kastedilen bazı değişkenler; cinsiyet, anne-babanın ayrı yaşama şekli, parçalanma sebebi, birlikte yaşanılan kişi, parçalanma yaşı ve ebeveyn hayatta olma durumudur. Araştırma, Ankara İli Mamak ilçesinde halen öğrenim gören lise öğrencilerinden oluşmaktadır. Örneklem yöntemi olarak ise Ulaşılabileni Örnekleme Yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ-12) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgiler Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 21 programı kullanılarak yapılmıştır. Öğrencilerin bağlanma stilleri puanları alt boyutlar bazında ele alınmıştır. Araştırma verileri normal dağılım göstermediği için araştırmanın alt problemlerine cevap bulabilmek amacıyla Nonparametrik testlerden yararlanılmıştır. Bunlar; Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H Testi'dir. Bağlanma Stilleri ve Psikolojik Sağlamlık arasındaki ilişkiyi bulmak için ise Spearman'ın Sıra Farkları Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; Parçalanmış ailelerdeki ergenlerin kaygılı-kararsız bağlanma stili puan ortalamaları, parçalanmamış aileye sahip ergenlerden daha yüksek çıkmıştır. Parçalanmış aileye sahip ergenlerin Psikolojik sağlamlık puan ortalamaları, parçalanmamış aileye sahip ergenlerden daha düşük çıkmıştır. Güvenli ve kaçınan bağlanma stili her iki aile yapısında de cinsiyete göre farklılaşmazken, kaygılı-kararsız bağlanma stilinde farklılaşmaktadır. Parçalanmamış aileye sahip ergenlerin psikolojik sağlamlık puan ortalamaları cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterirken parçalanmış aileye sahip ergenlerde psikolojik sağlamlık anlamlı bir şekilde farklılaşmamaktadır. Parçalanmış aileye sahip ergenlerin bağlanma stilleri puan ortalamaları ile psikolojik sağlamlık puan ortalamaları ebeveynlerin ayrı yaşama şekline ve parçalanma sebebine göre farklılaşmamaktadır. Birlikte yaşanılan kişi, ebeveyn hayatta olma durumu ve parçalanma yaşı değişkenlerine göre bağlanma stillerinde bir farklılaşma olmazken, parçalanma yaşı hariç psikolojik sağlamlık puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Bağlanma stillerinin tüm alt boyutlarıyla psikolojik sağlamlık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine whether the attachment styles and psychological resilience of adolescents with a fragmented and unfragmented families differ according to some variables. Some variables that are meant; are gender, the way the parents live separately, the reason for the breakup, the person who lives together, the age of the breakup, and the state of parental survival. The research consists of high school students currently studying in the Mamak district of Ankara Province. As a sampling method, accessible sampling was used. As a data collection tool, Three Dimensional Attachment Styles Scale, The Child and Adolescent Psychological Resilience Scale (ÇGPSÖ-12) and The Personal Information Form prepared by the researcher were used. The analysis of the data was carried out using the SPSS 21 program. Since the research data did not show a normal distribution, Nonparametric tests were used to find answers to the subproblems of the study. These are; Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis H test. In order to find the relationship between Attachment Styles and Psychological Decisiveness, Spearman's Rank Differences Correlation Coefficient was used. As a result of the analyses, the anxiety-unstable attachment style score averages of adolescents in fragmented families were higher than those of adolescents with non-fragmented families. The psychological resilience score averages of adolescents with a fragmented family were lower than those of adolescents with an fragmented family. While the safe and avoidant attachment style does not differ according to gender in both family structures, it differs in the anxious-unstable attachment style. The psychological resilience score averages of adolescents with a non-fragmented family show a statistically significant difference according to gender, while psychological resilience does not differ significantly in adolescents with a fragmented family. Attachment styles of adolescents with a fragmented family score averages and psychological resilience score averages do not differ depending on the way parents live apart and the reason for the fragmentation. While there is no difference in attachment styles according to the variables of cohabitation, parental survival status and age of disintegration, there is a statistically significant difference between the psychological resilience score averages except for the age of disintegration. A statistically significant relationship was found between psychological resilience and all sub-dimensions of attachment styles.