Yağlıboya tablolarda kopya ve sahtecilik: bilimsel analizlerle özgünlük tespitinin araştırılması ve uygulama örneği
Copying and forgery in oil paintings: researching and application example of identification of authenticity by scientific analysis
- Tez No: 756090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDER EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Müzecilik, Sanat Tarihi, Archaeometry, Museology, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışma kapsamında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi koleksiyonuna ait olan ve bir yüzeyinde manzara konusu diğer yüzeyinde ise kadın figürün yer aldığı nü çalışması bulunan, imzasız yağlı boya tablonun özgünlük tespiti çalışmaları yapılmıştır. Çalışma kapsamında yağlı boya tablo, görünür ışık (VIS), eğimli ışık, morötesi (UV) ve kızılötesi (IR) ışık ile incelenmiştir. Pigment ve bağlayıcı analizlerinde Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) gibi bilimsel yöntemlerden yararlanılmıştır. Ayrıca tablonun şasesi için Dendrokronoloji analizleri yapılarak ahşap elemanın türü ve yaş tayini yapılmıştır. Tablonun her iki yüzeyinde yapılan analizler ve ressamın paletinde yer alan boyaların literatür taramaları sonucunda tarihlemesine ulaşılmış, Dendrokronoloji ve Sanat Tarihi yorumları ile örtüşüp örtüşmediği tartışılarak incelenen tablo için yaklaşık tarihlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, it is aimed to identify the authenticity of the oil painting without signature, belongs to the collection of Faculty of Literature of Istanbul University, which has the landscape on one side and a female figure on the other side. The oil painting was examined with visible light (VIS), raking light, ultraviolet (UV) and infrared (IR) light. In the paper, scientific methods such as High Performance Liquid Chromatography (HPLC), Scanning Electron Microscopy (SEM) and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) were used for pigment and binder analysis. In addition, dendrochronology analyzes were made for the chassis of the painting to determine the type and age of the wooden element. In conclusion, The dating of the oil painting has been reached after the analysis on both surfaces of the painting and the literature review of the the artist's colour palette. The approximate dating has been made with discussions if it overlaps with the Dendrochronology and Art History interpretations.