Artvin-Şavşat yöresindeki ayı (Ursus arctos)'nın habitat uygunluk haritalaması
Maapping habitat suitability of the brown bear (Ursus arctos) in Artvin-Şavşat region
  1. Tez No: 756182
  2. Yazar: AHMET ACARER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez çalışmasında, Artvin-Şavşat yöresinde dağılım gösteren Ayı (Ursus arctos) türünün farklı mevsimlere ait habitat uygunluk model ve haritalarının elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Mayıs 2018/Mayıs 2020 yılları arasında oportünist (fırsatçı) fotokapan yöntemi uygulanarak çalışma alanına 200 fotokapan istasyonu kurulmuştur. Toplam 121.140 fotokapan gün süresi boyunca 280.000'den fazla görüntüsü alınmış ve bu görüntülerin 27.856 adetinde 12 farklı memeli yaban hayvan türüne rastlanılmıştır. Ayrıca 27.856 görüntü içerisinde 1860 adet Ayı türü tespit edilmiştir. Bu görüntüler değerlendirildiğinde yöredeki Ayı popülasyon yoğunluğu 23 birey/100 km2 ve popülasyon büyüklüğü 310 birey olarak tespit edilmiştir. Hedef türün farklı mevsimlere ait habitat uygunluk modeli ve haritalaması için sadece var verileriyle çalışan Maksimum Entropi yöntemi kullanılmıştır. Ayı türünün ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış mevsiminlerindeki var verileriyle 30 farklı bağımsız değişken arasındaki ilişki modellenmiştir. Elde edilen birçok model arasında en uygun modelin seçiminde; modellere ait eğitim ve test veri seti ROC değerleri arasındaki fark dikkate alınmıştır. İlkbahar mevsimi için elde edilen modeli (ROC:0.911-0.906); corine arazi kullanım sınıfı, eğim sınıfı, engebelilik indeksi, yıllık ortalama sıcaklık, yıllık yağış, yol yoğunluk ve yükselti şekillendirmiştir. Yaz mevsimi için elde edilen modeli (ROC:0.914-0.908); corine arazi kullanım sınıfı, eğim sınıf, engebelilik indeksi, yıllık ortalama sıcaklık, yol yoğunluk ve yükselti yapılandırmıştır. Sonbahar mevsimi için elde edilen modele katkı yapan değişkenler (ROC:0.916-0.904); corine arazi kullanım sınıfı, eğim sınıf, engebelilik indeksi, mevsimsel yağış, yerleşime uzaklık, yıllık ortalama sıcaklık, yol yoğunluk ve yükselti'dir. Üç farklı mevsime ait habitat uygunluk haritaları çakıştırılarak alan içerisinde sürdürülebilir ormancılık kapsamında Ayı türü için önem arz eden bölgeleri gösteren bir harita ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to build habitat suitability models and maps for Brown bear (Ursus arctos), which are distributed in the Artvin-Şavşat region during different seasons. Between May 2018 and May 2020, 200 camera traps were established in the study area using the opportunist camera trap method. More than 280.000 images were captured over the course of 121.140 camera trap days, with 27.856 of these images including 12 different mammalian wild animal species. Furthermore, 1.860 Brown bear were detected in 27.856 images. After these images were analyzed, the density and population size of Brown bear in the study area were estimated as 23 individuals/100 km2 and 310 individuals, respectively. The Maximum Entropy approach, which runs using only presence data, was employed for the habitat suitability model and mapping of the target species during different seasons. The relationship between 30 different independent variables and the presence data of the bear species in the spring, summer, autumn and winter seasons was modeled. The difference between the training and test data sets of ROC scores for each model was taken into account when selecting the most supported model among the several models obtained. The model for the spring season (ROC:0.911-0.906); was formed by the corine land use class, slope class, roughness index, annual average temperature, annual precipitation, road density and elevation. The model built for the summer season (ROC:0.914-0.908); was framed by corine land use class, slope class, roughness index, annual mean temperature, road density and elevation. Corine land use class, slope class, roughness index, seasonal precipitation, distance to settlement, annual average temperature, road density and elevation contributed to the model created for the autumn season (ROC:0.916-0.904). A map revealing the regions which are vital for the Brown bear within the scope of sustainable forestry was created by overlapping habitat suitability maps from three separate seasons.