Lise öğrencilerinin öğrenme stilleri ile İngilizce dersine yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between learning styles of high school students and their attitudes towards English
  1. Tez No: 756184
  2. Yazar: BAŞAK GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCÜ ERDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, lise öğrencilerinin öğrenme stilleri ile İngilizce dersine yönelik tutumlarının belirlenmesi ve aralarındaki ilişkinin cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada iki değişken arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışıldığından araştırmanın yöntemi ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Çalışma İstanbul İli Beşiktaş İlçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir devlet lisesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında bir devlet lisesinde öğrenim gören 316 öğrenci oluşturmuştur. Lise öğrencilerinin öğrenme stillerini belirlemek amacıyla Kolb (1985) tarafından geliştirilen ve Aşkar ve Akkoyunlu (1993) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Öğrenme Stilleri Envanteri kullanılmıştır. Lise öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutumları ise Güven ve Uzman (2006) tarafından“Coğrafya Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”olarak geliştirilen ve daha sonra Kırkız (2010) tarafından İngilizce dersine uyarlanarak oluşturulan İngilizce Dersine Ait Tutum Ölçeği kullanılarak tespit edilmiştir. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, frekans ve yüzde, t testi ve tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre lise öğrencilerinin hem cinsiyet hem de sınıf düzeylerine göre en fazla“Ayrıştıran”, en az“Değiştiren”öğrenme stiline sahip oldukları saptanmıştır. Öğrencilerin yarısının İngilizce dersine yönelik tutumu yüksektir. Ayrıca kız, 12. Sınıf ve“Değiştiren”ile“Yerleştiren”öğrenme stiline sahip öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutumlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin farklı öğrenme stillerine sahip öğrencileri dikkate alarak bir öğretim ortamı oluşturmaları, konu seçiminde hem kız hem de erkek öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik düzenlemeler yapmaları, her sınıf seviyesinde öğrencilerin İngilizceyi daha fazla kullanmalarına imkân sağlayacak öğretim ortamlarını oluşturmaları öğrencilerin öğrenmeye ve İngilizceye yönelik olumlu tutum geliştirmelerini sağlayacak öneriler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to determine the relationship between learning styles of high school students and their attitudes towards English lesson and analyze the correlation between their learning style and attitudes towards English with regard to gender and class level variables. The study is based on a relational survey method as it is designed to look at the relationship between two variables. The study was conducted in a state high school officially attached to Ministry of National Education in Beşiktaş in Istanbul. The study group is composed of 316 students attending a state high school during 2019-2020 academic year. The research data was collected with Inventory of Learning Styles, developed by Kolb (1985) and translated into Turkish by Aşkar & Akkoyunlu (1993) and The Scale of Attitudes towards English Lesson, developed by Kırkız (2010) adapting the attitude scale of Güven-Uzman (2006) to English lesson. The arithmetic average, frequency and percentage distributions, independent-samples t-test and one-way variance analysis were employed to analyse the research data. The results of the study reveal that it has been determined that the high school students possess“Converging”learning style the most and“Diverging”the least considering both their gender and class levels. Attitudes of half of the students towards English lesson have been detected high. Besides, it is found that girls, the 12th graders,“Diverging”and“Accommodating”learners have higher attitudes towards English lesson. Teachers' designing a learning environment considering the students who have different learning styles and choosing topics according to students' gender, their needs and interests, designing a learning environment in which students in each class levels will be able use English efficiently could be considered some of the important suggestions of this research which will enable students to improve their attitudes towards learning English language.