Yazmaya yönelik tutum ile yazma becerisi arasındaki ilişki: Bir meta analiz çalışması
The relationship between attitude towards writing and writing skill: A meta analysis study
- Tez No: 756185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yazmaya yönelik tutum ile yazma becerisi arasındaki ilişki, Türkiye'de ve dünyada yapılmış birçok araştırmayla ortaya konmuştur. Buna mukabil yapılan bu araştırmaların bir araya getirilerek genel bir sonuç çıkarıldığı bir meta analiz çalışmasına rastlanmamıştır. Bu araştırmanın amacı, yazmaya yönelik tutum ile yazma becerisi arasındaki ilişkiyi meta analiz yöntemiyle incelemektir. İlgili araştırmaların toplanabilmesi amacıyla Web of Science, Proquest, ERIC, YÖK Tez, ULAKBİM, Dergipark ve Google Akademik veri tabanları kullanılmıştır. Bu veri tabanlarında“yazma tutumu”,“yazmaya yönelik tutum”,“yazma ve tutum”,“writing attitude”,“attitude towards writing”ve“writing attitude and writing”, anahtar kelimeleriyle taramalar yapılmıştır. Sonuncusu Mart 2022'de gerçekleştirilen taramaların neticesinde 2001-2021 yılları arasında yayımlanan, dahil etme ve hariç tutma kriterlerine uyan 28 farklı çalışmadan (n=28) 31 (k=31) korelasyon değeri meta analizde kullanılmıştır. Meta-analize dahil edilen araştırmaların toplam örneklem büyüklüğü 9149'dur. Verilerin analizinde öncelikle uç değer ve yayın yanlılığı kontrolleri yapılmıştır. Yayın yanlılığı; huni grafiği, güven testleri, sıra korelasyonu ve Egger'in regresyon testi ile incelenmiştir. Yazmaya yönelik tutum ile yazma becerisi arasındaki ilişkinin genel etki büyüklüğünü incelemek için Rastgele etkiler modeli ve Fisher's Zr değeri kullanılmıştır. Ayrıca etki büyüklüğünün moderatör değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini incelemek için alt grup analizleri yapılmıştır. Verilerin analizinde Comprehensive Meta Analysis istatistik programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between attitude towards writing and writing skill has been revealed by many studies conducted in Türkiye and around the world. On the other hand, no meta-analysis study was found in which a general conclusion was drawn by combining these studies. The aim of this research is to examine the relationship between attitude towards writing and writing skill by using meta-analysis method. Web of Science, Proquest, ERIC, YÖK Tez, ULAKBİM, Dergipark and Google Academic databases were used in order to collect related researches. These databases were searched with the keywords“writing attitude”,“attitude towards writing”and“writing and attitude”. As a result of the scans, the last of which was carried out in March 2022, the correlation values of 31 (k=31) from 28 different studies (n=28) published between 2001-2021 and meeting the inclusion and exclusion criteria were used in the meta-analysis. The total sample size of the studies included in the meta-analysis was 9149. In the analysis of the data, first of all, extreme value and publication bias checks were made. Publication bias was examined by funnel chart, fail-safe n tests, rank correlation and Egger's regression test. Random effects model and Fisher's Zr value were used to examine the overall effect size of the relationship between attitude towards writing and writing skill. In addition, subgroup analyzes were performed to examine whether the effect size differed significantly according to the moderator variables. Comprehensive Meta-Analysis statistical program was used in the analysis of the data.