Şâfiî mezhebinde kavl-i kadîmin râcih olduğu meseleler: Mukâyeseli bir inceleme
- Tez No: 756201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İmâm Şâfiî ilim tahsili amacıyla farklı ilim merkezlerine seyahatlerde bulunmuştur. Buralarda farklı metotlara sahip müçtehitlerden ders almış veya ilmi münazaralarda bulunmuştur. Bu durum onu usûle dair görüşlerinde birtakım değişiklikler yapmaya sevketmiştir. Ayrıca birçok bölgeyi gezip farklı örf ve adetlerle karşılaşmıştır. İlmi birikimiyle bu konulara çözüm getirirken bazen daha önceki ictihâdından vazgeçebilmiştir. Eski ictihâdıyla verdiği hükümler kavl-i kadîmi meydana getirirken yeni içtihâdıyla verdiği hükümler kavl-i cedîdi oluşturmuştur. Biz de çalışmamızda, İmâm Şâfiî'ye ait kavl-i kadîmin kavl-i cedîde tercih edilen meselelerini ele alıp bu meseleleri aynı zamanda diğer mezheplerin görüşleriyle karşılaştırmayı amaçlıyoruz. Bu çalışmamız, İmâm Şâfiî'ye ait iki görüşün oluşum süreciyle beraber bu görüşlerin ona aitliği ve Mezhep içindeki âlimlerin bu kanudaki değrlendirmelerini içermektedir. Ayrıca“Kavl-i kadîmin kavl-i cedîde Tercih Edildiği Meseleler”başlığı altında, ele alınan meselelerin her iki görüşe ait delillerini, diğer üç mezhebin görüşlerini ve bu mezheplerin delillerini kapsamaktadır. Genel anlamda önce görüşlerden birini zikredip dayandığı delili getirdikten sonra diğer görüşü ve delilini aktarmaya çalıştık. Ardından sırasıyla Hanefî, Mâlikî ve Hanbelî mezhebinin görüşlerini delilleriyle birlikte aktarmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Imam Shafii traveled to different centers of Islamic schools in order to acquire Islamic knowledge. In these centers, he took lessons from mujtahids have different methods or participated in scientific debates. This led him to make some changes in the principles of Islamic jurisprudence. Meanwhile, traveling to many regions, he got familiar with different customs and traditions. Bringing solutions to these issues with his Islamic knowledge, he sometimes gave up his previous Ijtihad. While ''Qawl qadim'' represents Imam Shafii's earlier opinions, ''Qawl jadid'' represents imam Shafii's mastership ijtihad. In our study, we aimed to address the issues of the qawl qadim, which are preferred to qawl jadid, and to compare these issues with the opinions of other Sects at the same time. This study includes the formation process of two views of Imam Shafii, the attributability of these views to him, and the evaluations of scholars in the Shafi'i sect on this issue. Under the chapter of“The Issues in which Qawl qadim is Preferred over Qawl Jadid”, the study also covers the evidences of both views, the views of the other three sects and the evidences of these sects. In general terms; we first mentioned one of the opinions and brought the evidence on which it is based, and then tried to convey the other opinion and its evidence. Then we tried to present the views of the Hanafi, Maliki and Hanbali sects, respectively, along with their evidence.