Reklamda mizah kullanımının tercih ve tüketim üzerindeki etkisi
The effect of use of humor in advertising on preference and consumption
  1. Tez No: 756200
  2. Yazar: ÖMER BATUHAN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YESİM ULUSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsanlık modern haline gelene kadar birçok farklı yoldan geçti ve birçok faktör sayesinde evirildi. Değişim, gelişim kavramını, gelişim de çağdaşlaşma kavramını doğurdu. Fakat insanlığın var olduğu günden bugüne, barınma, beslenme gibi temel gereksinimler dışında belki de değişmeyen ender düsturlardan birisi de tercih etme oldu. Tercih edilebilmek için birçok farklı metot kullanıldı. Bu metotlar birçok farklı klasmanlarda her geçen gün bir gün öncekinden daha kesin kararlar ile seçilebilmek için birbirleriyle yarıştı. Reklam sektörü ise birincil öncelik olarak tercih edilmeyi amaç edindiği için bu yeni metotlara sıklıkla başvurdu. Alıcıyı harekete geçiren, duygu sömüren, eksik görünen özelliklere hücum eden birçok reklam, daha ön planda olabilmek için birbiriyle yarıştı. Öyle ki, bu süreçte zorda kalınınca en çok başvurulan yollardan birisi de reklamda mizah kullanımıydı. Çünkü insanları gülümsetebilmek onların iç dünyasında sempatik olabilmek başarıya giden yolda belki de doğru mizahı doğru yerde kullanmak en büyük avantaj olabilirdi. Yapılan bu araştırmada da reklamda mizah kullanımının tercih edilmede ve tüketilmede etkisi konu alınırken, reklam kavramının tanımına, reklama etki eden birçok faktörün su üstüne çıkarılmasına, jenerasyonların reklama bakış açılarına, reklamın değişen tarih sahnesinde hangi basamakları nasıl tırmandığına dikkat çekmek amaçlanmıştır. Değişen hedef kitle ve reklama bakış açılarındaki farklılıkların, değişen dönemlerde farklı sonuçlar doğurduğu görülmüş, reklamcılık bakış açısıyla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Humanity went through many different paths as it became modern and evolved thanks to many factors. Change gave birth to the concept of development, and development gave birth to the concept of modernization. However, one of the rare mottos that have not changed, apart from basic needs such as shelter and nutrition, has been to prefer since the beginning of humanity. Many different methods were used to be preferred. These methods competed with each other in order to be selected with more definite decisions than the previous day in many different classifications. The advertising industry, on the other hand, has frequently applied to these new methods, as it aims to be preferred as a primary priority. Many advertisements that mobilized the buyer, exploited emotions and attacked features that seemed lacking competed with each other to be more prominent. So much so that one of the most used ways in this process was the use of humor in advertisements. Because being able to make people smile, being sympathetic in their inner world, and perhaps using the right humor in the right place on the road to success would be the biggest advantage. In this research, it is aimed to draw attention to the definition of the concept of advertising, to bring many factors affecting advertising to the surface, to the perspectives of generations on advertising, and to draw attention to how advertising climbs in the changing historical scene. It has been seen that the changing target audience and the differences in the viewpoints on the advertisement have different results in different periods, and it has been interpreted from the point of view of advertising.