Hibrit ve tam zamanlı olarak evden çalışma modeliyle çalışan evli kadınların aile yaşantılarının varoluşun dört boyutu açısından fenomenolojik olarak incelenmesi üzerine nitel çalışma
Aqualitative study on the phenomenological examination of the family experiences of married women working with a hybrid and full-time working from home model in terms of four dimensions of existence
  1. Tez No: 756202
  2. Yazar: YAĞMUR DAMLA DEMİR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Teknolojide yaşanan yenilikler; iş yerindeki çalışma ortamını değiştirmekte, yeni tek- nolojiler ve iletişim araçları çalışanların ofisten uzakta işlerini yürütebilmesine olanak tanımaktadır. Bu araştırmanın amacı; ülkemizde de hızla artmakta olan bu yeni çalışma modeli olan hibrit ve tam zamanlı olarak uzaktan çalışma modeliyle çalışan evli ka- dınların aile yaşamları üzerindeki etkilerini varoluşun dört boyutu açısından fenome- nolojik olarak incelemektir. Bu çalışmada, literatürdeki kadına yönelik belirlenen top- lumsal roller de göz önüne alınarak, örneklem seçiminde hibrit veya tam zamanlı ola- rak evden çalışan evli kadınlar tercih edilmiştir. Hibrit veya tam zamanlı olarak evden çalışma modeliyle çalışan evli kadınların bireysel deneyimlerine ulaşılabilmek için ni- tel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Türkiye'de farklı sektörlerde Hibrit veya tam zamanlı olarak evden çalışma modeliyle çalışan 18 evli kadın ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre 'fiziksel boyut, sosyal boyut, kişisel boyut ve tinsel boyut" olmak üzere 4 üst tema belirlenmiştir. Her üst tema, aynı zamanda farklı sayılarda alt temaya ayrılmıştır. Tüm temalar, ilgili literatürde yer alan araştırmalar aracılığıyla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Innovations in technology; It changes the working environment at the workplace, and new technologies and communication tools allow employees to carry out their work away from the office. The aim of this study is to phenomenologically examine the effects of this new working model, which is rapidly increasing in our country, on the family life of married women working with hybrid and full-time remote working mo- del in terms of four dimensions of existence. In this study, hybrid and full-time married women working from home were preferred in the sample selection, considering the social roles determined for women in the literature. In this contex; semi-structured interviews were conducted with 18 married women. According to the results of the analysis discussed through research in the relevant literature.